Ogromna pochwała należy się przechodniom oraz Zespołowi Ratownictwa Medycznego z Dziwnowa. Dzięki natychmiastowej reakcji uratowano życie 40 latka, u którego wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Wszystko rozegrało się około godziny 9 nieopodal automyjni przy sklepie PoloMarket w Dziwnówku. Przypadkowi przechodnie, zauważyli u jednego z mężczyzn objawy nagłego zatrzymania krążenia. Jak mówią ratownicy, w takim przypadku czas jest krytycznym czynnikiem i tylko szybka pomoc daje największe szanse na powrót pacjenta do zdrowia a nierzadko i życia.

Wg. świadków od telefonu do dotarcia Zespołu Ratownictwa Medycznego na miejsce zdarzenia – okolice automyjni przy PoloMarkecie w Dziwnówku – minęło niecałe 5 minut. Bardzo szybko, jednak gdyby nie pomoc przypadkowych przechodniów, którzy niezwłocznie po zauważeniu niepokojących objawów, wezwali pomoc oraz przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej u 40 – latka doszłoby do nieodwracalnych zmian zdrowiu. W większości takich sytuacji nasz mózg „umiera” po około 4 minutach od wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia.

Przypadkowi przechodnie to bohaterowie, którzy w sobotni poranek uratowali ludzkie życie! Ratownicy kontynuowali ich działania i dzięki zaawansowanym zabiegom, przywrócili krążenie u mężczyzny, ustabilizowali jego stan oraz przekazali Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu.

W obliczu coraz większej ilości osób przebywających w naszych nadmorskich miejscowościach, warto rozważyć również poza sezonem, aby Zespół Ratownictwa Medycznego z Dziwnowa dyżurował przez cały rok. Czas ma znaczenie dla naszego życia i zdrowia.