Od 1 stycznia 2025 roku wzrastają kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dla osoby samotnie gospodarującej nowy próg wynosi 1010 zł, a dla osoby w rodzinie 823 zł. Wzrosną też wypłacane przez państwo kwoty.

Kryteria dochodowe w pomocy społecznej są zazwyczaj weryfikowane co trzy lata, uwzględniając wyniki badań progu interwencji socjalnej. Jednak ustawa pozwala na ich coroczną weryfikację. Ostatnia taka weryfikacja miała miejsce w 2021 roku. W lipcu rząd przyjął rozporządzenie, zgodnie z którym od 1 stycznia 2025 roku kryteria dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej wzrosną o 234 zł (czyli o 30 proc.), a dla osoby w rodzinie o 223 zł (czyli o 37 proc.).

Zmiana kwot kryteriów dochodowych wpłynie również na podwyższenie kwot świadczeń pieniężnych związanych z ustawą o pomocy społecznej. Na przykład, pomoc pieniężna na usamodzielnienie wzrośnie o 229 zł (z 1837 zł do 2066 zł), a maksymalny zasiłek stały również o 229 zł (z 1000 zł do 1229 zł). Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informowało w ostatnich miesiącach, że planuje wprowadzenie corocznej obowiązkowej weryfikacji kryteriów dochodowych w pomocy społecznej. Powodem jest rosnąca z roku na rok różnica między obowiązującymi kryteriami dochodowymi a progiem interwencji socjalnej.

Prawo do świadczeń pieniężnych przysługuje osobom i rodzinom, których dochody nie przekraczają ustalonych kryteriów na podstawie progu interwencji socjalnej. Dochód to suma miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub, w przypadku utraty dochodu, z miesiąca, w którym wniosek został złożony. Dochód ten jest pomniejszany o: miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodu, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne, a także kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.

Pomoc społeczna jest udzielana osobom i rodzinom, które znajdują się w trudnej sytuacji z powodu ubóstwabezdomnościbezrobocianiepełnosprawności lub długotrwałej albo ciężkiej choroby.