Celem tysiąclecia jest dorównanie bogatym państwom Zachodniej Europy. I to nie kiedyś, za 50 czy 100 lat, ale w ciągu 10 lub kilkunastu lat – powiedział prezes Jarosław Kaczyński na konwencji PiS w Katowicach.

Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało swoją konwencję w katowickim Spodku. Podczas wcześniejszych wystąpień premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w najbliższych kilku latach średnie wynagrodzenie w kraju może wzrosnąć do 10 tys. zł miesięcznie. Mówił o dorównywaniu poziomem życia Europie Zachodniej.

Do tej kwestii odniósł się później także prezes PiS Jarosław Kaczyński.

– Celem tysiąclecia jest dorównanie bogatym państwom Zachodniej Europy. I to nie kiedyś, za 50 czy 100 lat, ale w ciągu 10 lub kilkunastu lat, gdy chodzi o Niemcy. To jest dzisiaj nasz cel, cel możliwy do zrealizowania, ale on w najwyższym stopniu nie odpowiada naszym sąsiadom – stwierdził Jarosław Kaczyński, prezes PiS i wicepremier w rządzie Mateusza Morawieckiego.

W swoim wystąpieniu szef partii rządzącej mówił także o kwestii obecności Polski w UE oraz o domaganiu się reparacji od Niemiec za straty z II wojny światowej.

– Chcemy być w Unii Europejskiej, ale pozostać suwerennym państwem – stwierdził prezes PiS. – Chcemy reparacji od Niemiec, to jest ważna część naszego programu. To nie tylko wymiar finansowy, ale i kwestia naszej godności – dodał.

Jarosław Kaczyński zapowiedział plany odbudowy polskich zabytków. – Kiedyś, i to całkiem niedługo, będzie nas na to stać – zadeklarował