Choć nie do 15 kwietnia tak jak obiecano, to golczewskie kluby sportowe oraz stowarzyszenia ostatecznie otrzymały środki z tytułu umów sponsorskich zawartych ze szwedzką firmą Serneke. Temat ujrzał światło dzienne w trakcie ostatniej sesji, po tym jak poruszyli go radni Krzysztof Wawrzyński oraz Tomasz Caban.

– Środki nie wpłynęły na konto. Ja już nie mam zamiaru dzwonić do przedstawicieli firmy Serneke robić z siebie nie wiem kogo. Zapewniano mnie, że środki będą wypłacone do 15 kwietnia. Postawiono nas w patowej sytuacji, firma poprosiła nas o zamówienie sprzętu sportowego, dresów. Klub się zadłużył, mamy deklarację Pana Burmistrza, że koszty dresów zostaną pokryte przez gminę – poinformował podczas ostatniej sesji prezes Iskry Golczewo Krzysztof Wawrzyński.

– Uczestniczyłem w dwóch spotkaniach. Jedno z panem Serneke, drugie z panem Johansonem. Jestem troszeczkę zniesmaczony. Zwróciłem się do Pana Serneke o darowiznę dla szkoły w Wysokiej Kamieńskiej. Pan Serneke zobligował się do tego, że przekaże 60 tys. złotych. Umowa była podpisana 15 marca, pieniądze miały trafić na konto do 15 kwietnia. Do dziś pieniędzy nie ma. 24 kwietnia pisałem maila do pana Boldi Kischa, który zapewnił, że pieniądze powinny być najpóźniej do dziś (27.04). Przykro mi, bo 60 tys. złotych dla tak małej miejscowości jak nasza, to naprawdę duże pieniądze. To miało być 25 tys. zł na salę komputerową, 10 tys. złotych na klub aktywnych działający w szkole, 25 tys. na remont szkolnego placu zabaw. Cieszyliśmy się z tego bardzo, niestety utknęło to gdzieś – stwierdził Tomasz Caban.

W czwartek na stronie golczewskiego magistratu pojawił się komunikat informujący o przekazaniu środków przez szwedzkiego inwestora, planującego ulokowanie w Golczewie zakładu zatrudniającego kilkaset osób.

– Zaniepokojenie było przedwczesne, a wzburzona dyskusja niepotrzebna. Szwedzki inwestor, planujący otworzyć fabryki w Golczewie, przelał zadeklarowane kwoty na konta klubów i stowarzyszeń. W wielu przypadkach środki te zostały wykorzystane, co widać na przykładzie choćby Iskry czy Baszty Golczewo. Dotrzymanie słowa i przekazanie środków finansowych potwierdza po raz kolejny determinację firmy Serneke do inwestowania w naszej gminie – czytamy w komunikacie na stronie Urzędu Miejskiego w Golczewie.