Prawo jazdy od 4 marca 2019 ma nowy wzór. Ministerstwo Infrastruktury wprowadza zmiany, analogiczne do tych, które 4 lata temu wprowadzono przy dowodach osobistych. Co się zatem zmieni: nowe prawo jazdy nie będzie zawierało adresu zamieszkania, do wydania prawa jazdy wystarczy adres podany we wniosku.

Od teraz wszyscy nowi kierowcy będą dostawać prawo jazdy z terminem ważności do 15 lat. Wymiana jednak ostatecznie nikogo nie ominie. Nawet posiadaczy bezterminowego prawa jazdy. W latach 2028-2033 przeprowadzana będzie obowiązkowa wymiana uprawnień.

Wymiana prawa jazdy będzie kosztować każdego kierowcę 100,50 zł. A co ze starymi dokumentami? Chcąc nie chcąc – na wszystkich ostatecznie czeka takie prawo jazdy. Nowe prawo jazdy i odświeżony wzór ma jedną zaletę: nie trzeba będzie wymieniać prawka po przeprowadzce, czyli zaoszczędzimy. Jednak ci, którzy posiadają bezterminowe uprawnienia, nie będą zadowoleni. W końcu i tak będą musieli je wymienić.

Procedura, która obowiązywała wcześniej, zmuszała kierowców w chwili zmiany adresu zamieszkania do: wymiany dokumentu w ciągu 30 dni, poniesienia kosztu w kwocie 100,50 zł za wydanie nowego prawa jazdy w wydziale komunikacji. Nowe prawo jazdy będzie zatem udogodnieniem i nie trzeba będzie wymieniać dokumentu na nowy w chwili zmiany miejsca zamieszkania. W chwili wejścia w życia nowego wzoru prawka nie jest konieczna jego wymiana. Jednak ostatecznie nikogo ona nie ominie.