Poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc wraz innymi posłami partii rządzącej zgłosili poselski projekt ustawy, który ma umożliwić sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony. Projekt poparł również minister zdrowia Adam Niedzielski. Pytany o to, na jakim etapie są prace nad projektem, wyraził nadzieję, że będzie bardzo szybko procedowany na posiedzeniu Sejmu 1-2 grudnia.

– Zgłaszamy projekt ustawy umożliwiającej sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony – poinformował poseł PiS Czesław Hoc. Projekt zgłosi grupa posłów PiS. Ma on być rozpatrywany w sejmie na początku grudnia. Swoją aprobatę dotyczącą projektu wyraził również minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Dziękuję posłom Czesławowi Hocowi i Pawłowi Rychlikowi za wsparcie za wsparcie inicjatywy polskich przedsiębiorców. Projekt ustawy daje pracodawcom narzędzie do niwelowania zagrożeń epidemicznych i tym samym nieprzerwanego prowadzenia działalności” – napisał na Twitterze szef resortu zdrowia.

Projekt ustawy, który zaproponował Czesław Hoc, ma składać się z trzech filarów:

Pierwszy mówi o tym, że przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i jeśli nie będzie pracownik zaszczepiony, to będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu tam, gdzie nie będzie miał styczności z klientami.

Drugi natomiast dotyczy podmiotów leczniczych: Szef każdego podmiotu leczniczego, np. hospicjum, będzie mógł dać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika. Jeśli pracownik nie zaszczepi się, będzie mogło się to wiązać z restrykcjami w postaci zwolnienia z pracy.

Trzecim elementem, który wskazał wnioskodawca projektu Czesław Hoc, jest brak restrykcji dla przedsiębiorstwa, które wykaże, że wszyscy pracownicy są zaszczepieni.