Dwa lata temu cała Polska emocjonowała się wydobyciem wraku XIX-wiecznego żaglowca odkrytego u wybrzeży Bałtyku na plaży w Międzywodziu. Wrak został wydobyty w grudniu 2016 roku, a następnie w częściach został przetransportowany na teren mariny w Kamieniu Pomorskim. Tu po rekonstrukcji ma stać się jedną z tamtejszych atrakcji turystycznych. Coraz bardziej widać, jak wielki mógł być to obiekt. 

Prace przy ekspozycji wraku XIX – wiecznego żaglowca powoli zbliżają się do końca. Po wykonaniu wylewki betonowej pod konstrukcję wraku przystąpiono do realizacji kolejnego zadania, czyli skomplikowanej operacji związanej z ekspozycją wraku. Po zamontowaniu kilkutonowej stępki przystąpiono do montażu poszycia żaglowca, czyli ułożenia wręg i denników. Dzisiaj natomiast przy użyciu ciężkiego sprzętu zamontowano najcięższe elementy wręg i nadstępkę. Prace przy ekspozycji wraku powinny być zakończone do końca listopada – mówi dyrektor Grzegorz Kurka.

Wrak znajdujący się w Kamieniu Pomorskim jest obiektem unikalnym w skali europejskiej, prezentuje historię budownictwa okrętowego. Środki na jego rekonstrukcję przeznaczył Urząd Marszałkowski, Zachodniopomorski Konserwator Zabytków oraz gmina Kamień Pomorski.