Płonąca wieża miejscowej katedry, osoby poszkodowane uwięzione w środku i wyzwanie związane z dostarczeniem wody do walki z żywiołem – wszystko to było częścią wcześniej opracowanego scenariusza, na który musiało odpowiedzieć jedenaście jednostek straży pożarnej skierowanych do działania.

Ćwiczenia zostały zaplanowane i zorganizowane przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej (KP PSP) w Kamieniu Pomorskim. Ich celem była symulacja ekstremalnej sytuacji, w której strażacy z różnych jednostek muszą działać razem, aby zapewnić bezpieczeństwo i ochronę społeczności.

Pierwszym zadaniem było zbudowanie magistrali wodnej, przeprowadzonej od cieśniny Dziwna do 13-metrowego zbiornika wodnego, który został umieszczony na pobliskim parkingu. Było to kluczowe dla dostarczenia odpowiedniej ilości wody potrzebnej do walki z pożarem.

Z zbiornika wodnego, inne jednostki przepompowywały wodę do dwóch drabin, z których podano dwa prądy wody na płonącą wieżę i dodatkowy prąd na zabezpieczenie pobliskich zabudowań. Pozwoliło to na przećwiczenie działań koordynacyjnych pomiędzy jednostkami.

Następnie przyszedł czas na ewakuację poszkodowanych. Strażacy musieli szybko zlokalizować i bezpiecznie usunąć poszkodowanych z płonącej katedry. Po udanym zakończeniu akcji ratowniczo-gaśniczych, Komendant Powiatowy PSP zakończył działania na terenie katedry.

W ćwiczeniach wzięły udział jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Wolina, Kołczewa, Troszyna, Ładzina, Dargobądza i Skoszewa, a także jednostki ratowniczo-gaśnicze z Międzyzdrojów, Kamienia Pomorskiego oraz funkcjonariusze KP PSP z Kamienia Pomorskiego.

fot. OSP Kołczewo