Podobno wystarczy wyjść na pole na skraju lasu, by natknąć się na zrzucone przez dorosłe jelenie poroża. Początek wiosny to sezon na poroża jeleni. I wcale nie chodzi o metody rodem z polowań. Wystarczy wytropić miejsce, w którym pojawiają się jelenie. Następnie cierpliwie odczekać swoje i szukać. Warto wiedzieć, czego nie wolno robić, próbując zdobyć cenne poroże.

Za kilogram poroża jelenia skupy w całej Polsce płacą nawet sto złotych! Najlepsi zbieracze przechwalają się w internecie, że w jednym sezonie potrafią na porożach zarobić po kilka lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jelenie zrzucają swe poroża wraz z nadejściem wiosny, ale faktycznie proces ten u różnych osobników przebiega aż do maja. Zatem w najbliższych tygodniach przypada szczyt sezonu.

Jak zbierać poroża jeleni? Gdzie nie wolno tego robić?

– poroża jeleni można zbierać jedynie w sytuacji, gdy nie istnieje zagrożenie dla zwierząt
– nie wolno zaganiać jeleni psami
– nie należy niepokoić jeleni zgromadzonych w stadach ani w miejscach, w których się posilają
– poroży nie wolno zbierać na terenie rezerwatów przyrody i parków narodowych
– poroża jeleni znaleźć można zwykle na polach graniczących z lasem

W trakcie poszukiwań przydatne okazuje się obserwowanie zwierzyny, poznawanie miejsc, w których lubi przebywać. W trakcie obserwacji nie wolno jednak płoszyć zwierząt. Trzeba też wiedzieć, że dokarmianie zwierząt na własną rękę jest zabronione. Żeby móc to zrobić, trzeba się najpierw skontaktować z leśniczym lub miejscowym kołem łowieckim. Poroża jelenia nierzadko leżą także na polach i ścierniskach. W trakcie poszukiwań bardzo przydaje się lornetka. Nieraz bowiem to, co wzięliśmy za poroże, jest tylko zbiorem gałęzi.

Zbieracie poroże? Pochwalcie się swoimi znaleziskami wysyłając je nam na kontakt@kamienskie.info , 883 270 113 lub za pośrednictwem Facebooka.