Ponad 54 proc. Polaków nie wierzy w to, że rozwiązania podatkowe zawarte w Polskim Ładzie będą dla nich korzystne – wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Respondentom najbardziej podoba się pomysł podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy zł.

„Czy wierzy Pan/Pani, że rozwiązania podatkowe zawarte w Polskim Ładzie będą korzystne dla Pana/Pani?” – to pierwsze pytanie, które zadano uczestnikom badania dla RMF FM i „DGP”. Odpowiedź „zdecydowanie tak” wybrało 7,5 proc. badanych, a „raczej tak” – 28,7 proc. Jednoznacznie negatywną ocenę rządowych propozycji wyraziło 22 proc. respondentów, a opcję „raczej nie” wybrało 32,8 proc. 9 proc. uczestników badania nie ma jasnego stanowiska w tej sprawie.

Z sondażu wynika, że najwięcej entuzjastów rewolucji podatkowej, która ma pojawić się w Polskim Ładzie, jest wśród wyborców PiS – 81 proc. Pozytywnie rządowy program ocenia też 46 proc. elektoratu Konfederacji i 40 proc. osób, które głosowały na PSL i Kukiz’15. Krytycznie propozycje z Polskiego Ładu ocenia 85 proc. wyborców Lewicy i tyle samo sympatyków KO.

Polski Ład nie zachwycił najmłodszych – w grupie osób od 18. do 29. roku życia 89 proc. badanych ocenia go krytycznie. W przypadku respondentów z grupy wiekowej 40-49 wskazania negatywne stanowią 84 proc. Dobrze Polski Ład ocenia 55 proc. osób w wieku od 60 do 69 lat i 58 proc. osób, które mają 70 i więcej lat. Badanie pokazuje, że Polski Ład nie podoba się mieszkańcom dużych miast, osobom z wyższym wykształceniem i prowadzącym własną działalność gospodarczą – w każdej z tych grup jest ponad 70 procent jego przeciwników. Podobnie jest wśród najbogatszych i zwolenników opozycji. Osoby biorące udział w sondażu zapytano też o to, które propozycje podatkowe zawarte w Polskim Ładzie powinny wejść w życie. Za podwyższeniem kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych jest 72,7 proc. badanych. Podwyższenia progu podatkowego z 85 tys. zł do 120 tys. zł chce 63,7 proc. respondentów. Dużo mniejsze poparcie (35,2 proc.) ma wśród uczestników badania pomysł zniesienia odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Zmiana zasad płacenia składki zdrowotnej przez przedsiębiorców zaproponowana w Polskim Ładzie zyskała poparcie 37,7 proc. respondentów. Badanie zostało przeprowadzone 30 lipca na grupie 1000 osób metodą CATI.