W Międzyzdroje odbyło się spotkanie z córką gen. Władysława Andersa, Ambasador RP w Republice Włoskiej i Republice San Marino Anna Maria Anders. Była to okazja wspomnienia i prezentacji pomnika jednego z bohaterów walk o niepodległość naszej Ojczyzny. Pomnik stanie w miejscu, gdzie po wielu miesiącach ciężkich walk, 18 maja 1944 r. polscy żołnierze wraz z sojusznikami zdobyli klasztor na Monte Cassino.

Nie zapominajmy jak wiele krwi zostało przelanej, byśmy mogli żyć dziś w wolnej i demokratycznej Polsce. Mimo trudności, gen. Władysław Anders, nigdy nie przestał wierzyć, że nasza Ojczyzna znów stanie się niepodległa. Szczególnie dziś jesteśmy wdzięczni naszemu bohaterowi za przekazanie nam jednych z najważniejszych wartości – patriotyzmu oraz umiłowania wolności. – mówił w trakcie spotkania Zbigniew Bogucki – Wojewoda Zachodniopomorski

– Odlew z brązu generała jest już gotowy – mówi Anna Maria Anders, córka Władysława Andersa. – Dla miasteczka Cassino to też jest bardzo dobre. One było zburzone, byli tam polscy żołnierze. To nie tylko pomnik, ale murek, nazwiska wszystkich żołnierzy. Dla Polski, Włoch to też jest dobra rzecz.

Drugi pomnik stanie w Międzyzdrojach, miejsce jest już wybrane – mówi burmistrz Mateusz Bobek. – Jest założenie, że zrobimy jeszcze jedną sztukę. Albo dogadamy się ze stroną włoską ostatecznie. Jeżeli nie, ten tutaj zostaje. Mam jednak nadzieję, że będziemy dążyć do tego, żeby były dwa takie same pomniki, i w Cassino, i w Międzyzdrojach. Konsekwencją naszych prac będzie podpisanie partnerstwa pomiędzy jednym, a drugim miastem, które mają podobne turystyczne charaktery.

źródło:
fot. ZUW