W piątkowy wieczór w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy wprowadzające podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu, członków rządu, posłów i senatorów. Od 1 sierpnia szef rządu i marszałkowie zarabiać będą ponad 20 tysięcy złotych miesięcznie, posłowie: po 12 tysięcy złotych.

O tym, że rozporządzenie o podwyżkach wynagrodzeń podsekretarzy stanu jest już podpisane, prezydent poinformował nieco wcześniej w Polsat News. „Podpis pod rozporządzeniem jest. Ustaliliśmy z premierem, że ja wydaję rozporządzenie, niezbędna jest kontrasygnata pana premiera i wszystko zostało dokonane” – stwierdził Andrzej Duda.

Jak mówił: „Nie było właściwie żadnych wątpliwości, że ludzie, którzy pełnią stanowiska wiceministrów, czyli podsekretarzy stanu, zarabiają niewspółmiernie mało” w stosunku do obowiązków i odpowiedzialności. Zauważył, że „te pensje nie zmieniły się w ciągu ostatnich ponad 20 lat”. „To była kwestia pewnego urealnienia tych wynagrodzeń” – dodał prezydent. Andrzej Duda zwrócił również uwagę, że dotychczasowa sytuacja powodowała odpływ pracowników z wysokich stanowisk państwowych do firm prywatnych.

„To jest sytuacja dramatyczna. Trudno było w ogóle znaleźć kogokolwiek na te stanowiska. U mnie np. w Pałacu Prezydenckim nie mam dzisiaj ani jednego podsekretarza stanu – dlatego, że to wynagrodzenie było tak niskie” – stwierdził.

Dzięki zmianom wiceministrowie – którzy w tej chwili otrzymują pensję w wysokości ponad 10 tysięcy złotych brutto – będą zarabiać o nieco ponad 6 tysięcy złotych więcej. Skorzystają również posłowie i senatorowie, których zarobki są powiązane z wynagrodzeniami podsekretarzy stanu. Od 1 sierpnia parlamentarzyści – zarabiający obecnie ponad 8 tysięcy złotych brutto – dostaną o ponad 4 800 złotych więcej niż dotychczas: w sumie ponad 12 tysięcy złotych. Wzrosną także ich diety: o 1,5 tysiąca złotych.

Premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu otrzymywać będą miesięcznie w sumie 20,5 tysiąca złotych. Podwyżki obejmą także m.in. wicemarszałków Sejmu i Senatu, wicepremierów i prezesa Najwyższej Izby Kontroli: oni, jak wylicza Interia, dostaną od 1 sierpnia ponad 14 200 złotych wynagrodzenia zasadniczego i ponad 4 tysiące złotych dodatku funkcyjnego. W sumie niespełna 17 800 złotych zarobią m.in. ministrowie, szefowie kancelarii prezydenta, premiera, Sejmu i Senatu, Rzecznik Praw Obywatelskich, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji czy prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Prezes Narodowego Banku Polskiego zarobi natomiast miesięcznie w sumie ponad 20,5 tysiąca złotych brutto.

źródło:
PAP