Na mieszkańców Ciesławia – malowniczo położonej miejscowości w Gminie Świerzno spadła prawdziwa bomba. W ostatnim czasie dowiedzieli się oni, że przy okolicznej mieszalni pasz ma powstać zakład wytapiania tłuszczu. Mieszkańcy już zapowiadają protest i zbieranie podpisów.

Ostatnio spadła nam bomba na łeb! Mieszkamy na wiosce w której jest mieszalnia pasz zwierzęcych. Zanim kupiliśmy tą ziemię to się pokręciliśmy po wiosce, czy jest jakiś hałas, zapachy. Oczywiście jak jest włączona to słychać to. Tydzień temu dowiedzieliśmy się, że chcą robić wytapialnie tłuszczu – mówi autor nagrania.

Mieszkańcy nie zdawali sobie sprawy ze skali problemu oraz zaawansowania całego procesu. Wniosek o stosowne pozwolenia wpłynął do urzędów już jakiś czas temu. Zgłoszenie o rozpoczęcie budowy wpłynęło do Starostwa Powiatowego.

Nawiązałem kontakt z kobietą, która pracuje w takiej wytapialni, w której powstaje smalec spożywczy. Mieszkańcy mówią, że w odległości 3 kilometrów od takiego obiektu smród jest okropny. U nas wytapialnia ma powstać w odległości kilkuset metrów od domu – mówi autor nagrania.