Policja ostrzega przed oszustami, którzy rozsyłają SMS-y o rzekomej niedopłacie za energię! Niemal każdego dnia na policję zgłaszają się osoby, które dostały podejrzane SMS-y, maile albo wiadomości w komunikatorach internetowych.

Mundurowi ostrzegają przed tak zwanym oszustwem na blik. Ktoś podszywa się pod naszych znajomych i wysyła „niewinną” wiadomość z prośbą o pożyczkę. Oszukana osoba generuje w swojej aplikacji bankowej kod do płatności i niczego nie świadoma przesyła oszustowi. Ten natychmiast wypłaca te pieniądze w bankomacie.

W ostatnich rozsyłane są SMS-y od oszustów podszywających się pod firmę energetyczną. W wiadomości jest informacja o „drobnej” niedopłacie, ale jest też „groźba” wyłączenia prądu w mieszkaniu czy domu. Oczywiście „dla ułatwienia” w wiadomości jest także link umożliwiający szybkie „rozwiązanie problemu”. Ponieważ kwota jest niewielka, a ryzyko wyłączenia prądu nas przeraża klikamy szybko w podany link, żeby załatwić sprawę.

Przestrzegamy: nigdy nie należy klikać w takie linki! Kliknięcie w niego powoduje, że na nasz telefon zainstalujemy hakerskie oprogramowanie. Jego celem jest wyłudzenie naszych danych do logowania się w aplikacji bankowej. Fałszywy link przekieruje nas do fałszywej strony naszego banku, a oszuści natychmiast po uzyskaniu naszych loginów i haseł ukradną z konta pieniądze.