Chcesz stworzyć przestrzeń dla dziecka, która wycisza, daje poczucie wewnętrznego spokoju, a jednocześnie pobudza kreatywność i wspiera rozwój? Pokój inspirowany naturą w stylu boho na pewno wprowadzi magiczny klimat i pobudzi wyobraźnię Twojej pociechy. Podpowiadamy, jak urządzić taki pokój dziecka, by zachować harmonię i uniknąć przesady.

Pokój dziecięcy w stylu boho – małe królestwo inspirowane naturą

Styl boho, podobnie jak skandynawski, garściami czerpie ze świata natury. Tęsknota za przyrodą i wolnością sprawia, że chętnie zapraszamy go do naszych domów. Aranżacja pokoju dziecięcego inspirowanego naturą może wprowadzić magiczny, baśniowy klimat oraz przybliżyć pociechę do królestwa przyrody, co korzystnie wpływa na kształtującą się wrażliwość i osobowość młodego człowieka. Miłość do fauny i flory warto pielęgnować u dziecka już od najmłodszych lat.

We wnętrzach urządzonych zgodnie z nurtem boho królują stonowane barwy, szczególnie kolory ziemi. Mogą to być różne odcienie zieleni, brązu, beżu, bieli, granatu czy szarości. Aby jednak wprowadzić do pokoju dziecka magię przyrody, warto wybrać odpowiedni motyw przewodni. Sprawdzą się tutaj tapety inspirowane lasem i zamieszkującym go osobnikami, kwieciste wzory i liście. Świetny efekty da nam również połączenie białej farby i naklejek z leśnym motywem. Za pomocą takiego akcentu dekoracyjnego subtelnie podkreślisz wyjątkowy klimat pokoju, a sama ozdoba atrakcyjnie skomponuje się z bielą ścian.

Dodatki do pokoju dziecka inspirowanego naturą – chodnik boho i nie tylko

Styl boho nie byłby tak efektowny, gdyby nie dodatki. Wnętrze pozbawione ozdób wydaje się surowe i nie zachęca do dłuższego użytkowania. O jakich więc dodatkach warto pamiętać?

We wnętrzu inspirowanym naturą nie powinno zabraknąć przede wszystkim naturalnych materiałów, takich jak drewno, bambus czy rattan. Drewniane pudełko na zabawki, plecione kosze czy wiklinowa huśtawka zawieszana pod sufitem to tylko niektóre możliwości. Nieocenioną rolę odgrywają również tekstylia, takie jak wełna, bawełna czy len. Przytulne poduszki czy koce na pewno zadbają o przytulną atmosferę.

Wybierając dodatki do pokoju pociechy, warto pamiętać także o dywanie boho z dziecięcym wzorem. Nie tylko stanowi on atrakcyjną dekorację, ale również przyjemne miejsce zabaw – interesujący dywan boho znajdziesz m.in. w Salonach Agata. Doskonale sprawdzą się np. modele z wizerunkiem tygrysa, lwa czy kota w kremowym kolorze i ozdobnymi frędzlami. Wisienką na torcie w pokoju dzieci okaże się namiot w kształcie tipi, który doskonale sprawdzi się w roli magicznej kryjówki.

O czym pamiętać, urządzając pokój dziecięcy w stylu boho?

Chociaż filozofia stylu boho bazuje na różnorodności i swobodzie, warto pamiętać o dewizie less is more – „mniej znaczy więcej”. Zadbaj o to, by w pokoju znalazły się jedynie niezbędne meble, dodatki i dekoracje. W ten sposób nie tylko zadbasz o harmonię, ale przede wszystkim taka aranżacja ułatwi utrzymywanie porządku.

 

Podczas urządzania pokoju dziecięcego warto sięgnąć po praktykę Marii Montessori, która sporo pisała o otoczeniu dziecka i o tym, jak powinno ono wyglądać. Wszelkie meble, takie jak szafy, regały, półki czy łóżko – powinny być dostosowane do wzrostu pociechy. Dzięki temu ułatwiamy dziecku samodzielne korzystanie z nich, ale także uczymy go dbania o porządek od najmłodszych lat. Ponadto pedagogika Montessori doskonale wpisuje się w styl boho – dominuje w niej prostota, kontakt z naturą, harmonia i naturalne materiały.