Patriotyzm. Czym jest i jak można go okazywać. Czy we współczesnym świecie ma znaczenie, czy jesteś patriotą, i jak niby mamy okazywać, że Ojczyzna jest dla nas ważna??? Żyjemy w czasach pokoju. Dzisiaj nikt od nas nie wymaga poświęcenia życia, marzeń w imię ratowania kraju.

Jesteśmy szczęściarzami, bo możemy żyć w wolnym, suwerennym państwie, w którym chroni nas konstytucja. Nie byłoby tej naszej Polski, gdyby nie ludzie, w tym, jak wiecie, także młodzież i dzieci, gdyby nie wyrzekli się własnych marzeń, pragnień, gdyby nie zgodzili się „iść po kolei jak kamienie rzucane na szaniec”. Polaku!!! Polko!!! Bądź dumy, wywieś flagę! Dopiero co mieliśmy okazję słyszeć i czytać podobne słowa. Czy jesteśmy świadomi dlaczego???? Czy świadomie, z pełnym zrozumieniem znaczenia świąt narodowych przeżywamy 2, 3 maja
i 11 listopada? Mamy nadzieję, że dotychczasowe lekcje historii, dały wam wiedzę, choćby podstawową, aby szanując tradycje narodowe, symbole narodowe, święta narodowe, udowadniać każdego dnia, w drobny, ale bardzo ważny sposób, że wiecie kim i skąd jesteście, że jesteście Polakami, synami i córkami tej Ziemi- naszej polskiej Ziemi.

Z myślą o rozwijaniu patriotyzmu w czasach pokoju, który ma zupełnie inny wymiar, aniżeli w czasach zaborów, czy też okupacji, przygotowaliśmy dla Was pokaz mody, odzieży patriotycznej i militarnej, której świadome noszenie jest bezspornie przejawem patriotyzmu.
Zbliża się kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 100 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Tym bardziej powinniśmy wiedzieć, pamiętać co to znaczy być prawdziwym Polakiem. Tak kolego i koleżanko, jeśli wiesz dlaczego nosisz bluzkę z symbolem Polski Walczącej, albo wiesz dlaczego ktoś inny ją nosi, to… TAK jesteś patriotą. Jeśli dumnie demonstrujesz białego orła, na czerwonym tle koszulki…- TAK jesteś patriotą. Czy to wiele?  I tak i nie. Można w sposób filozoficzny powiedzieć, że to wiele mimo, iż tak niewiele. Zbliżają się wakacje. Będziecie odpoczywać w kraju i za granicą. Może warto pogodzić modę z wygodą i patriotyzmem??? Sami odpowiedzcie sobie na to pytanie.

Uczniowie klas gimnazjalnych przygotowali pokaz mody, który był nie tylko interesujący, ale także pouczający. Pokazał jak modę połączyć z patriotyzmem. A wszystko ku chwale Ojczyzny! Zresztą sami zobaczcie, zdjęcia mówią wszystko.

Renata Włodarczyk/Kronia- nauczycielka historii
w SP im. 5-go Kołobrzeskiego Pułku Piechoty
w Dziwnowie