15 oskarżonych skazał Sąd Okręgowy w Szczecinie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej założonej i kierowanej przez Tomasza S. ps. Bąbel — poinformował dział prasowy Prokuratury Krajowej. Grupa miała wprowadzić do obrotu co najmniej 120 kg marihuany i amfetaminy oraz 500 tabletek ecstasy.

Prokurator zarzucił 15 oskarżonym popełnienie łącznie 40 przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu, mieniu oraz przestępstw narkotykowych. — W wyniku przestępczego procederu, którym kierował Tomasz Sz. ps. Bąbel wprowadzono do obrotu co najmniej 120 kg marihuany i amfetaminy oraz co najmniej 500 tabletek ecstasy (MDMA) — poinformowała Prokuratura Krajowa.

– Ofiarami sprawców padały nie tylko osoby związane ze światem przestępczym, ale również zwykli obywatele, którzy w codziennym życiu „narazili się” liderowi tej grupy – Tomaszowi Sz. ps. „Bąbel” lub jego rodzinie. W toku postępowania prokurator ustalił, że „Bąbel” posiadał własne „bojówki”, które na jego polecenie stosowały przemoc wobec niewygodnych dla tej grupy lub jej lidera osób dokonując ich zastraszenia i pobicia lub zniszczenia ich mienia – oskarżał prokurator.

Dodano, że grupy ścierały się w konkurencyjnej walce o wpływy i zyski, w tym pochodzące z tytułu handlu narkotykami. — Przejawem tej walki, a zarazem eskalacji konfliktu były tragiczne w skutkach zdarzenia przestępcze w postaci m.in. pobicia osób zamieszanych w handel narkotykami skutkujące złamaniem kości twarzoczaszki i innymi obrażeniami, spaleniu samochodu ciężarowego o wartości 100 tys. zł — zaznaczono.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że grupa dokonywała obrotu znaczną ilością środków odurzających w postaci ziela konopi innych niż włókniste oraz substancjami psychotropowymi w postaci amfetaminy i tabletek ecstasy (MDMA), a także udzielała narkotyki innym osobom, w tym małoletnim.

– Sąd Okręgowy w Szczecinie podzielił zarzuty prokuratora i skazał oskarżonych na kary łączne od 4 do 9 lat pozbawienia wolności za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, założonej i kierowanej przez Tomasza Sz. ps. „Bąbel”. Ponadto sąd orzekł wobec oskarżonych kary grzywny w wymiarze do 40,5 tys. zł, nawiązki do kwoty 50 tys. zł oraz przepadki korzyści majątkowej osiągniętych z popełnienia przestępstwa do kwoty ponad 9,2 mln zł – mówi prok. Karol Borchólski z zespołu prasowego Prokuratury Krajowej.

Oprócz kar więzienia sąd orzekł wobec oskarżonych kary grzywny do 40,5 tys. zł, nawiązki do 50 tys. zł oraz przepadki korzyści majątkowej osiągniętych z popełnienia przestępstwa do kwoty ponad 9,2 miliona złotych.

— Wobec oskarżonych, którzy zdecydowali się na współpracę z organami ścigania, sąd warunkowo zawiesił wykonanie kar pozbawienia wolności na okres do 10 lat próby. Przed Sądem Okręgowym w Szczecinie prowadzone są kolejne postępowania dotyczące innych osób oskarżonych o udział zorganizowanej grupie przestępczej, założonej i kierowanej przez Tomasza Sz. ps. Bąbel — podała Prokuratura Krajowa.