Jeszcze niedawno niewielu wiedziało o Przemysławie Kowalewskim jako pisarzu. Dziennikarz, pasjonat historii swojego rodzinnego miasta Szczecina, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego i stypendysta University of Exeter w Wielkiej Brytanii, zdobył uznanie czytelników dzięki swoim powieściom kryminalnym osadzonym w realiach PRL.

Jego debiutancka powieść, „Kozioł”, opowiada historię nieznanej choroby, która nawiedza Szczecin w 1957 roku. W Komendzie Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej zostaje powołany specjalny zespół do zbadania tej sprawy, prowadzony przez porucznika Ugne Galanta. Milicjanci muszą wrócić do nierozwiązanych spraw, w tym mrocznego morderstwa z 1952 roku.

Niedawno światło dzienne ujrzała kontynuacja losów Ugne Galanta w powieści „Szóstka”. Akcja rozgrywa się w grudniu 1967 roku, gdy Szczecin doświadcza tragicznej katastrofy tramwajowej. W mediach pojawiają się spekulacje, że to nie był zwykły wypadek, co prowadzi do kolejnego śledztwa prowadzonego przez Galanta i jego zespół.

Dla wszystkich fanów literatury oraz dla tych, którzy chcą bliżej poznać talent Kowalewskiego, mamy świetne wiadomości. Jak można przeczytać na plakacie, Przemysław Kowalewski wystąpi osobiście 19 października 2023 roku o godzinie 17:00 w Bibliotece w Wolinie. To wyjątkowa okazja do spotkania z autorem, dowiedzenia się więcej na temat jego twórczości oraz zadania mu kilka pytań.

Przemysław Kowalewski to nie tylko utalentowany pisarz, ale też zaangażowany samorządowiec i dziennikarz, który prowadził własną działalność gospodarczą, angażował się w sprawy publiczne, pełnił funkcję wiceburmistrza Gryfic i był obserwatorem OBWE podczas wyborów do rosyjskiej Dumy w 2011 roku. Jego wszechstronność i pasja do pisania sprawiają, że jest jednym z najciekawszych postaci na literackiej scenie Polski.