Bon szkoleniowy do 7 tys. zł, grant na podtrzymanie działalności gospodarczej i korzystniejsze wyliczenie składek ZUS przy pracy na pół etatu – jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, to propozycje wyborcze dla kobiet, z którymi niebawem ma wyjść Prawo i Sprawiedliwość.

PiS ma ogłosić pakiet wyborczy dla kobiet jeszcze w tym miesiącu. Obietnice partii rządzącej mają być skierowane zwłaszcza do matek dzieci w wieku do lat trzech. „Po powrocie do pracy ma im przysługiwać m.in. bon szkoleniowy do 7 tys. zł na zdobycie nowych kwalifikacji i kursy zawodowe.

Drugie planowane rozwiązanie to grant dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą” – pisze „DGP”. Jego wysokość ma sięgnąć do sześciu minimalnych wynagrodzeń, co w dzisiejszych realiach oznacza kwotę do 20 490 zł.

Na liście propozycji ma być też korzystniejsze wyliczanie składek dla kobiet, które pracują na część etatu. „Szczegóły liczy ZUS. To z kolei byłoby rozwiązanie skierowane do kobiet, które chcą łączyć obowiązki rodzicielskie z częściowym powrotem do aktywności zawodowej” – wyjaśnia gazeta.

Jak ustalił „DGP”, teraz PiS ma już projekt ustawy z propozycjami dla kobiet, ale jeszcze go szlifuje. „Intencja jest taka, by zmiany weszły jeszcze w tej kadencji” – czytamy.