Uchwała ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II została przyjęta przez Sejm. Przed głosowaniem posłowie obejrzeli nagranie przedstawiające papieża podczas wizyty w Sejmie w 1999 roku. Ostateczna treść uchwały to połączone projekty posłów PiS i PSL.

Za przyjęciem uchwały głosowało 271 posłów. Przeciw było 43, a 4 wstrzymało się. W głosowaniu udział wzięło 318 posłów. 125 parlamentarzystów z Koalicji Obywatelskiej nie wzięło udziału w głosowaniu.

– Ta uchwała jest dlatego, żeby upamiętnić. Upamiętnienie jest potwierdzeniem i swojego rodzaju obroną. Bo pamięć i tożsamość jest silniejsza niż jeden akt związany z obroną. To jest stanie przy wartościach. My przy wartościach Jana Pawła II stoimy i stać chcemy. To jest bardzo ważne, nie rozbić tego, co nas łączy. Pamiętam wypowiedzi osób, które są dalekie od kościoła, ale zawsze z wielkim szacunkiem mówiły o roli Jana Pawła II – komentował poseł Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że „nie wierzy w ubeckie akta, które dziś są wykorzystywane przeciwko Janowi Pawłowi II”. – Dlatego dziś składamy ten projekt, by dać świadectwo prawdzie – dodał.