Pierwsze transporty z węglem już jadą do samorządów – poinformował w poniedziałek wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Wiceszef MAP zwrócił uwagę, że od stycznia br. do końca sezonu grzewczego w polskich portach może zostać przeładowana rekordowa ilość 20 mln ton węgla.

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy o dystrybucji węgla przez samorządy. Mają one m.in. ułatwić samorządom preferencyjną sprzedaż węgla oraz rozstrzygają problem jego zakupu przez gospodarstwa domowe znajdujące się pod jednym adresem w odrębnych lokalach. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.

Wiceszef MAP pytany w poniedziałek w Programie 1 Polskiego Radia o to, kiedy mieszkańcy będą mogli kupić węgiel w gminach, powiedział: „W wielu miejscach albo mamy już umowy podpisane, albo jesteśmy w trakcie rozmów z gminami co do wielkości dostaw”. „Pierwsze transporty (węgla – PAP) już jadą do samorządów” – wskazał.

„Zakładając, że (nowe gminy – PAP) w tym tygodniu podpisałyby umowę, w przyszłym tygodniu mogą już odbierać węgiel ze swoich punktów” – powiedział. Stwierdził, że „pewnym problemem po stronie gmin” może być oszacowanie zapotrzebowania, co wydłuży proces dostaw. „Ale my pomagamy, jesteśmy w kontakcie z samorządowcami i powinno to przebiegać dobrze” – dodał wiceminister.

Rabenda zwrócił uwagę, że część węgla, który będzie trafiał do samorządów, będzie pochodzić z wydobycia krajowego, część z importu.