Już 19 czerwca 2026 roku odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące tradycję, modlitwę oraz morski charakter naszego regionu. Tego dnia z Wolina do Dziwnowa wyruszy Pielgrzymka Ludzi Morza ze św. Mikołajem.

To wydarzenie skierowane jest do wszystkich, którym bliskie są morze, rybołówstwo, żegluga, tradycje nadwodne oraz duchowe dziedzictwo Pomorza Zachodniego. Pielgrzymka ma być nie tylko okazją do wspólnej modlitwy, ale także podkreśleniem szczególnej roli ludzi związanych z morzem i wodą w życiu lokalnych społeczności. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10:00 Mszą Świętą w intencji Ludzi Morza. Eucharystii przewodniczyć będzie ks. Arcybiskup Wiesław Śmigiel.

Po zakończeniu Mszy, o godzinie 11:00, zaplanowano uroczysty przemarsz nad Dziwnę, a następnie pielgrzymkę wodną do Dziwnowa. To właśnie ten element wydarzenia nada całości szczególny, symboliczny charakter. Trasa Wolin – Dziwnów przypomina o bliskim związku obu miejscowości z wodą, rybołówstwem, żeglugą i nadmorską tożsamością regionu.

Organizatorzy podkreślają, że będzie to wydarzenie łączące pokolenia, środowiska i miejscowości. Do udziału zapraszają wspólnie m.in. Parafia Wolin, Gmina Wolin, Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Wolinie, Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, Przystań Morska Wolin, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie, Wolińska Kapituła Kolegiacka, Gmina Dziwnów oraz Parafia św. Józefa w Dziwnowie.

Wydarzenie odbędzie się 19 czerwca 2026 roku na trasie Wolin – Dziwnów. Początek uroczystości zaplanowano na godzinę 10:00.