Tylko do końca sierpnia będzie można skorzystać z usług pogrzebowych świadczonych przez spółkę Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Jak udało się ustalić naszej redakcji, spółka przestaje wykonywać usług pochówku oraz ceremonii pogrzebowych. 

Przykro mi, ale ta decyzja ma przede wszystkim uzasadnienie ekonomiczne. Koszt tych usług przekracza wysokość zasiłku pogrzebowego z ZUS który od 2010 r. niezmiennie wynosi 4 tys. zł. Blisko dziesięć lat temu został on obniżony z 6,3 tys. z uwagi na wprowadzane w tamtym okresie oszczędności w budżecie państwa, i niestety tak obniżony pozostał do dzisiaj. Za obecnie obowiązującą kwotę tego zasiłku i jednocześnie przy niewielkiej liczbie wykonanych usług, prowadzony przez nas Zakład Pogrzebowy przynosi spółce coraz wyższe straty – mówi Adrian Guranowski, prezes kamieńskiego PGK – Być może, rozwiązaniem byłoby zwiększenie zasięgu przez Zakład Pogrzebowy poza Kamieniem Pomorskim, to jednak wymagałoby dodatkowych nakładów finansowych, a nie ma co ukrywać, że usługi pogrzebowe nie są i raczej nie będą działalnością podstawową Spółki. 

Spółka nie wyklucza powrotu do wykonywania usług pogrzebowych w przyszłości, jeśli np. wzrośnie zasiłek pogrzebowy. PGK w dalszym ciągu będzie zarządzało cmentarzem komunalnym w Kamieniu Pomorskim i Jarszewie, prowadziło prosektorium, a także wykonywało, min. na zlecenie Prokuratury usługi transportu zwłok do potrzeb medycyny sądowej.

Nie ma także obaw, że w razie konieczności nie będzie miał kto wykonać pogrzebu. W Kamieniu Pomorskim i okolicach jest kilku przedsiębiorców, zarówno publicznych jak i prywatnych oferujących usługi pogrzebowe. Trzeba także dodać, że w przeciwieństwie do świadczeń ZUS, koszty usług pogrzebowych istotnie wzrosły, szczególnie z uwagi na dynamikę wzrostu płac oraz materiałów. Starzejącą się infrastruktura również wymaga nakładów, które w tych okolicznościach na pewno się Spółce nie zwrócą – dodaje Guranowski.