Na zamkniętym spotkaniu z rzymskim duchowieństwem, papież Franciszek odpowiedział na krytykę dokumentu Watykanu, który otworzył możliwość błogosławienia par nieheteronormatywnych. „Tylu jest zdumionych, ale nie przeczytali dobrze” – zaznaczył Franciszek, dodając, że kościelna doktryna o małżeństwie nie ulegnie zmianie.

W czasie spotkania z około 800 przedstawicielami duchowieństwa z Wiecznego Miasta w bazylice Świętego Jana na Lateranie pytano papieża o wywołującą kontrowersje i polemikę deklarację doktrynalną „Fiducia supplicans” Dykasterii Nauki Wiary. Na jej mocy możliwe jest błogosławienie także par tworzonych przez osoby tej samej płci, ale poza rytuałem małżeństwa.

Franciszek pytany o ten dokument odparł: „Tylu jest zdumionych, ale nie przeczytali dobrze”. „Potrzebne jest wysłuchanie”- stwierdził. Odnosząc się do deklaracji Dykasterii oświadczył, że sprawa błogosławieństw dotyczy „osób, a nie organizacji”. „Jeśli przyjdzie stowarzyszenie LGBT – nie, osoby – zawsze tak” – wyjaśnił sens deklaracji. Dodał: „My błogosławimy osoby, nie grzech”.