Senat przyjął 1 lutego bez poprawek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa PiS. Znowelizowany Kodeks wyborczy zakłada, że osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe na każdą karę, a nie tylko na karę pozbawienia wolności, nie będzie miała prawa wybieralności w wyborach na wójta, burmistrza, prezydenta miasta.
Według nowelizacji Kodeksu wyborczego, osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe na każdą karę, a nie tylko na karę pozbawienia wolności, nie będzie miała prawa wybieralności w wyborach na wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Dotychczas nie mogła kandydować osoba skazana za takie przestępstwa na karę pobawienia wolności.
Nowela zakłada też powrót do jednej obwodowej komisji wyborczej w wyborach do Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego oraz prezydenckich. Dwie komisje wyborcze – ds. przeprowadzenia głosowania i ds. ustalenia wyników głosowania – będą powoływane tylko przy wyborach samorządowych i przy ponownych wyborach samorządowych.
Zgodnie z nowelizacją, skład każdej obwodowej komisji wyborczej związany jest z wielkością obwodu głosowania. W obwodach do 1000 mieszkańców w skład komisji wyborczej powołuje się 7 osób, w obwodach głosowania od 1001 do 2000 mieszkańców – 9 osób, w obwodach głosowania od 2001 do 3000 mieszkańców – 11 osób, a w obwodach głosowania powyżej 3000 mieszkańców – 13 osób. Dotychczas w skład obwodowej komisji wyborczej wchodziło 9 członków.
Zgodnie ze zmianami, zgłoszenia do składów obwodowych komisji wyborczych mogą być dokonywane bezpośrednio przez wyborców – komisarz wyborczy może uzupełnić skład komisji o takie osoby, jeżeli liczba zgłoszonych kandydatów jest mniejsza niż ustawowy skład liczbowy obwodowej komisji wyborczej.
Nowelizacja przewiduje również, że decyzję o wpisaniu lub o odmowie wpisania do rejestru wyborców osoby stale zamieszkującej na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały, wydaje wójt w terminie pięciu, a nie jak dotychczas trzech dni, od dnia wniesienia wniosku; wyborca do złożonego wniosku będzie musiał dołączyć adres czasowego przebywania.
7 komentarzy
Kiepus mówi:
lut 6, 2019
o godzinie 9:46
Brawo bójcie się zlodziejaszki kanalie i inne tego typu mendy
Tyson mówi:
lut 4, 2019
o godzinie 19:50
Poroniony pissowski pomysł….!!!!!!!!!!!!!
Anonim mówi:
lut 4, 2019
o godzinie 17:55
Jeszcze tego brakowało, by skazani mogli konkurować z uczciwymi ( nie złapanymi).
Anonim mówi:
lut 4, 2019
o godzinie 17:08
Bardzo dobra nowelizacja. Choć chciałem napisać „dobra zmiana”, ale ktoś by pomyślał, że oszalałem i uwierzyłem w propagandę.
Anonim mówi:
lut 4, 2019
o godzinie 15:12
Tylko niech sądy przeprowadzają postępowania mediacyjne gdyż ostatnie czasy to nie dość że atakują to probują jeszcze fałszywe sprawy robić ludziom więc z ofiary ludzie stają się potrójnymi ofiarami a urzędy próbują zasłaniać się procedurami. Tak jakby strzelać do tych z wywieszoną białą flagą, opalających się na leżakach w dodatku z żoną.
Anonim mówi:
lut 4, 2019
o godzinie 7:18
A dlaczego ścigać morderców a nie za jakieś drobne przestępstwa. Śmiechu warte
Anonim mówi:
lut 4, 2019
o godzinie 14:02
sa pieniadze, nie ma przestepstw. proste.
uzaleznionych ogarnac, jedni depresja bo zona gdzies wiec pija zeby humor wrocil, ktory normalnie jest u szczesliwych ludzi, nie pic, sok pomarancz wycisk biedr, netto.
glodny nos to witamina c w proszku glod przechodzi, a od swieta, nie wnikajmy w zycia doroslych ludzi.