Dziesiąty, przedostatni już koncert 59. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim rozpoczęły i zakończyły (co nieczęsto się zdarza) organy. Za kontuarem zabytkowego królewskiego instrumentu katedry zasiadł tym razem prof. Józef Serafin, wybitny polski wirtuoz organów oraz postać dla kamieńskiego festiwalu szczególna i o ogromnych zasługach.
Absolwent obecnej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie jest uczniem legend polskiej organistyki prof. Bronisława Rutkowskiego i prof. Jana Jargonia. Kształcił się także w Wiedniu na tamtejszym Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych pod kierunkiem wybitnego austriackiego wirtuoza prof. Antona Heillera. W 1967 r. zwyciężył w ogólnopolskim konkursie organowym w Warszawie. Nagrodą stał się występ na koncercie inauguracyjnym III Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim rok później. Od 1968 r. prof. Serafin uświetnia swą grą kolejne edycje tego wydarzenia muzycznego będąc organistą koncertującym w kamieńskiej katedrze najczęściej. Od czterdziestu lat kieruje festiwalową radą artystyczną będąc dyrektorem artystycznym festiwalu. Jest także współtwórcą i organizatorem odbywającego się od 32 lat w Leżajsku międzynarodowego festiwalu muzyki organowej i kameralnej oraz obchodzącego w tym roku swoje trzydziestolecie Międzynarodowego Festiwalu Organowego Młodych „Juniores Priores Organorium Seinensis” w Sejnach. Józef Serafin koncertował niemal na całym świecie. Jako, obecnie emerytowany, profesor macierzystej uczelni i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie był jurorem wielu konkursów organowych.
Podczas piątkowego koncertu organy zabrzmiały w kamieńskiej katedrze trzykrotnie. Licznie zgromadzona publiczność usłyszała trzy preludia Bacha, kompozycję francuskiego kompozytora i organisty Louisa Vierne (Adagio z III Symfonii fis-moll) oraz Toccatę i Fugę „Dorycką” wielkiego Jana Sebastiana długą owacją na stojąco nagradzając ich wykonawcę.
W części kameralnej planowany był występ Krakowskiego Kwintetu Harfowego. Zespół ten w ubiegłym roku w ostatniej chwili zmuszony był odwołać swój przyjazd do Kamienia. Podobnie stało się podczas tegorocznego festiwalu. Zastąpiły go harfistka Urszula Nowakowska i flecistka Sylwia Kubiak-Dobrowolska. Urszula Nowakowska ukończyła Akademię Muzyczną w Warszawie. Jako solistka zadebiutowała na scenie Filharmonii Narodowej w 1996 r. Występowała m.in z Placido Domingo, Nigelem Kennedym czy Marthą Argerich. Współpracuje z czołowymi krajowymi orkiestrami. Uczy gry na harfie w szkole muzycznej oraz udziela się w warszawskim stowarzyszeniu “Harfa Dzieciom”.
Flecistka Sylwia Kubiak-Dobrowolska jest absolwentką stołecznego UMFC. Karierę solistki rozpoczęła w Orkiestrze Symfonicznej Akademii Muzycznej oraz Orkiestrze Filharmonii Białostockiej. Była też pierwszą flecistką Orkiestry Opery na Zamku w Szczecinie. Uczestniczyła w Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Paryżu, na którym reprezentowała Polskę – jako druga przedstawicielka naszego kraju w historii tej prestiżowej imprezy. Od kilkunastu lat wykonuje i współtworzy muzykę rozrywkową oraz taneczną w kraju i za granicą.
W dwóch kameralnych częściach piątkowego koncertu słuchacze usłyszeli wirtuozki harfy i fletu w utworach Julesa Masseneta (“Meditation”), Bernarda Andrèsa (“Algues”), Edvarda Griega (“Morning Mood”), Jana Sebastiana Bacha (“Aria na strunie G”) oraz Johna Thomasa (“The Minstrel’s Adieu to His Native Land”) entuzjastycznie oklaskując ich wykonanie i zachęcając Artystki do bisowania.
Kamieńskie muzyczne lato kończy się wraz z początkiem września. Zapraszamy na koncert finałowy 59. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który odbędzie się już w ten piątek – 1 września. Wyjątkowych muzycznych wrażeń dostarczą nam prof. Julian Gembalski jeden z najsłynniejszych polskich organistów i mistrz improwizacji organowej oraz kwintet instrumentów dętych blaszanych “Szczecin Brass Quintet” tworzony przez utalenowanych muzyków związanych z szczecińską Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza. Dokładny program koncertu z biogramami wykonawców został zamieszczony na festiwalowej stronie internetowej: https://festiwalorganowy-kamien.pl/repertuar/1-wrzesnia.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej
5 komentarzy
Rock mówi:
wrz 2, 2023
o godzinie 21:51
Dosyć glupawe te komentarze pod tym artykułem, Koncert był piękny!
Taki piękny świat mówi:
wrz 1, 2023
o godzinie 17:09
Co do wpisu z godz.9.44- łatwo sprawdzić,że w oryginale 5 przykazanie brzmi dosłownie „nie morduj”.Gdyby brzmiało nie zabijaj,to w niedzielę rosołu z kury byś nie zjadł.
Niepraktykujący. mówi:
sie 30, 2023
o godzinie 9:59
Przepraszam 5 przykazanie dekalogu ale 7 też pasuje amen.
Jezus maria mówi:
sie 30, 2023
o godzinie 9:44
A ten z tyłu to zabijać niewinnych sarenek poluje i strzela do stworzen bożych tak się nie godzi 7 nie zabijaj.
Anonim mówi:
sie 30, 2023
o godzinie 21:40
Pytanie czy ksiądz coś takiego może robić. No ale w Polsce, to gwałcą dzieci, mają pseudo- żony to takie coś jak pikuś.