Policjanci Wydziału Kryminalnego z Gryfic ustalili i zatrzymali 3 osoby podejrzane o dokonywanie szeregu przestępstw na szkodę osób starszych tj. kradzieży i kradzieży z włamaniem. Osoby te swoje przestępcze działania prowadzili m.in. na terenie Gryfic, Kołobrzegu, Goleniowa i Szczecina. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczone, że w sprawie gdzie głównymi poszkodowanymi są osoby starsze, takich osób może być więcej w tym na terenie całego kraju.

Początkiem całej sprawy było zdarzenie z dnia 15.11.2022 r., które dotyczyło kradzieży znacznej sumy pieniędzy na szkodę 85-letniej mieszkanki Gryfic. Wtedy też opublikowano portret pamięciowy jednego ze sprawców. Mimo prowadzonych przez Gryficką Policję czynności nie ustalono sprawców przestępstwa kradzieży pieniędzy, a postępowanie w tej sprawie zostało umorzone.

Jednak po jego umorzeniu Policjanci Wydziału Kryminalnego z Komendy Powiatowej Policji w Gryficach wciąż pracowali nad sprawą. W wyniku prowadzonych działań kryminalni z Gryfic zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na wznowienie postępowania w sprawie.

Kryminalni ustalili, że kradzieży pieniędzy w Gryficach w jednym z mieszkań w bloku na szkodę 85-letniej pokrzywdzonej dokonała grupa przestępcza, która w taki sam sposób okradała innych seniorów m.in. mieszkańców Kołobrzegu, Goleniowa i Szczecina. Scenariusz działania podejrzanych był zawsze taki sam do mieszkania seniora, starszej osoby, która z reguły mieszkała sama, pukał mężczyzna lub kobieta, w różnej konfiguracji, prosząc o reklamówkę na ubrania, które miały być przekazane dla nieobecnej sąsiadki lub sąsiada. Sprawcy, wykorzystując życzliwości osób starszych, wchodzili do mieszkania, odwracali uwagę ofiary, stwarzając doskonałe warunki dla wspólnika, który w tym momencie kradł pieniądze ukryte w mieszkaniu. Po kradzieży grupa błyskawicznie opuszczała mieszkanie ofiary.

W wyniku tego przestępczego procederu ofiary tj. seniorzy stracili około 100 000 zł. 63-letni mężczyzna i dwie kobiety w wieku 43 i 49 lat zostali zatrzymani przez Kryminalnych z Gryfic na terenie jednego z osiedli mieszkalnych w Szczecinie. Kompletne zaskoczeni i wystraszeni trafili do policyjnego aresztu.

Sąd Rejonowy w Gryficach na wniosek Prokuratora Rejonowego w Gryficach w stosunku do 63-latka i 49 latki zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Za popełnione czyny grozi im nawet do 10 lat pozbawienia wolności Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczone, że przestępczy proceder mógł być prowadzony na terenie całego kraju.

źródło:
KPP w Gryficach