Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 14 osób w śledztwie dotyczącym gangu, którego członkowie okradali podróżnych w pociągach dalekobieżnych. Wśród zatrzymanych jest m.in. siedmiu kierowników pociągów, trzech konduktorów oraz dwóch pracowników agencji ochrony.

Zorganizowana grupa przestępcza działała w pociągach dalekobieżnych relacji Świnoujście – Przemyśl – pociąg „Przemyślanin”, Świnoujście – Warszawa – pociąg „Uznam”, Zielona Góra – Warszawa – pociąg „Zielonogórzanin”. Potencjalni pokrzywdzeni typowani byli przez członków grupy przestępczej głównie wśród podróżujących cudzoziemców, co pozwalało przypuszczać, że przestępstwa nie zostaną zgłoszone organom ścigania. Łupem sprawców padały głównie pieniądze.

Rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz przekazała, że są to kolejne osoby zatrzymane w śledztwie prowadzonym przez policjantów z warszawskiego CBŚP i prokuratorów Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. W śledztwie współpracowali też funkcjonariusze Wydziału do Spraw Operacyjno–Prewencyjnych i Bezpieczeństwa Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei oraz pracownicy przewoźnika dalekobieżnego.

„W efekcie ich działań jeszcze w 2021 roku zatrzymano siedem osób i zabezpieczono narzędzia mogące służyć do popełniania przestępstw na cudzoziemcach, głównie obywatelach Ukrainy” – tłumaczyła policjantka.

Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzani najpierw typowali podróżnego, a następnie zabierali mu pieniądze znajdujące się najczęściej w garderobie lub bagażu albo pili z nim alkohol i upijali. Kolejną metodą sprawców było dodawanie do alkoholu lub napojów bezalkoholowych środków mających na celu szybkie spowodowanie stanu nieprzytomności. Sprawcy zastraszali i grozili funkcjonariuszom Straży Ochrony Kolei bądź załodze konduktorskiej danego pociągu, którzy próbowali uniemożliwiać dokonywania przestępstw.

Podinspektor wskazała, że według ustaleń śledczych wszystko wskazywało na to, że członkowie gangu współpracowali z osobami, które ułatwiały im popełnianie przestępstw. „Dlatego też funkcjonariusze nie zakończyli swoich działań i dalej prowadzili ustalenia ściśle ze sobą współpracując. W ich wyniku zebrano materiał dowodowy świadczący o udziale w sprawie kolejnych 14 osób” – podkreśliła.

Śledztwo prowadzi podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejne trzy osoby zamieszane w proceder dotyczące rozbojów na pasażerach pociągów dalekobieżnych. Dwie osoby to mieszkańcy woj. śląskiego natomiast jedna pochodzi z woj. mazowieckiego. Są to już kolejne zatrzymania w tej sprawie. Do pierwszych doszło w październiku 2021 roku, kiedy zatrzymano 7 osób, natomiast do kolejnego w marcu 2022 roku, kiedy zatrzymano 13 osób.