Od dzisiaj więcej osób może przebywać m.in. w hotelach, galeriach handlowych, restauracjach, kasynach czy na poczcie, a także podróżować środkami transportu publicznego. Działalność mogą wznowić m.in. dyskoteki. Nowe zasady obowiązują do końca wakacji.

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem, od dzisiaj do 31 sierpnia hotele i pensjonaty mogą przyjmować więcej gości. Pula dostępnych pokoi została podwyższona z 50 do 75 proc. obłożenia. Limit ten nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19 oraz zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12. roku życia. Także lokale gastronomiczne, w tym restauracje hotelowe, mogą przyjmować więcej klientów – do maksymalnie 75 proc. obłożenia. Do piątku było to 50 proc.

Gastronomia nadal musi działać w ścisłym reżimie sanitarnym, co oznacza, że odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Poluzowane zostały również limity dla uczestników targów, kongresów i konferencji. Na sali, w której jest realizowana tego rodzaju działalność, może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 metrów kwadratowych powierzchni pomieszczenia. Dotychczas była to 1 osoba na 15 m kw.

Więcej ludzi może też przebywać na siłowni i w klubie fitness, w obiektach i placówkach świadczących usługi pocztowe i w kasynach – limit to 1 osoba na 10 m kw. Obsługa oraz klienci muszą jednak zakrywać usta i nos. Od dzisiaj więcej osób może także podróżować środkami transportu zbiorowego – to już 100 proc. obłożenia. Zasłanianie ust i nosa maseczką jest nadal obowiązkiem w autobusie, tramwaju i pociągu, sklepie, galerii handlowej, banku, na targu czy poczcie.

źródło:
PAP