Od dziś w aptece i punkcie wymazowym nie ma już możliwości zrobienia bezpłatnego testu antygenowego. O zleceniu takiego testu zdecyduje lekarz. Wyśle pacjenta na test PCR, jeśli uzna to za konieczne. Nie ma już też możliwości samodzielnego umówienia się na test PCR.

Od 1 kwietnia testy antygenowe nie będą realizowane w aptekach oraz punktach wymazowych. Od poniedziałku nie ma już obowiązku wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium lub przed przyjęciem do szpitala.

O wykonaniu testu zdecyduje lekarz, który opiekuje się pacjentem. Jeśli test da wynik pozytywny, pacjent dostanie zwolnienie lekarskie i powinien, na czas choroby, pozostać w domu. Taka samoizolacji powinna trwać minimum 7 dni.

Od początku wykrycia pierwszego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Polsce, czyli od 4 marca 2020 roku badania diagnostyczne potwierdziły 5 mln 962 tys. 931 przypadków Covid-19, a choroba przyczyniła się do śmierci 115 tys. 173 osób. Równocześnie laboratoria przebadały – pod kątem wykrycia zakażenia tym wirusem – 35 mln 646 tys. 332 próbki.