Od poniedziałku można składać wnioski o nowe dowody osobiste, zawierające dane biometryczne. Oprócz zdjęcia i wzoru podpisu nowe dokumenty będą zawierać dwa odciski palców. Dowodów nie trzeba wymieniać. Stare dokumenty będą ważne przez okres, na jaki zostały wydane. Składając wniosek o wydanie nowego dowodu będzie trzeba stawić się w urzędzie osobiście.

Od poniedziałku urzędy przyjmują wnioski o nowe dowody osobiste. Dokumenty dla dzieci poniżej 12. roku życia, na których nie ma ani odcisków palców, ani podpisu można było zamawiać online już od niedzieli.

– Wprowadzenie nowych dowodów osobistych to wieloetapowy proces. Dzisiaj go sfinalizowaliśmy – wdrożyliśmy nową wersję Systemu Rejestrów Państwowych – poinformował na niedzielnej konferencji prasowej sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM minister Janusz Cieszyński.

Nowe dowody osobiste oprócz zdjęcia twarzy będą miały dwa odciski palców oraz ręczny podpis posiadacza. Podpis i odciski znajdą się w dowodach osób powyżej 12. roku życia, chyba że z jakiegoś powodu pobranie odcisków będzie niemożliwe. Zmieni się również sam wygląd dokumentu. Na awersie w prawym górnym rogu umieszczone będzie oznaczenie państwa (PL) na tle flagi Unii Europejskiej.

Ponieważ zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie, nie ma możliwości złożenia elektronicznych wniosków o dowód osobisty Wnioski można składać w urzędzie gminy, jednak dla osób, które nie mogą udać się do urzędu, przewidziano możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. Stacje umożliwiające pobranie odcisków palców poza urzędem są w każdym powiecie.

Dowody wydawane osobom powyżej 12. roku życia będą ważne przez 10 lat, a młodszym – 5 lat. Dokumenty tych osób, od których pobranie odcisków palców będzie chwilowo niemożliwe, będą miały 12-miesięczny okres ważności.