W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Od soboty 20 marca do 9 kwietnia zamknięte będą m.in. hotele, część sklepów w galeriach handlowych, kina, baseny, sauny, solaria.

Z rozporządzenia wynika, że od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały takie same obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Do tej pory ograniczone były do czterech województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, mazowieckiego i lubuskiego.

Swoją działalność muszą zawiesić hotele. Do 9 kwietnia prowadzenie usług hotelarskich jest zabronione z wyjątkiem m.in. działalności hoteli robotniczych lub hoteli dla pracowników sezonowych, działalności hoteli dla osób wykonujących zawód medyczny, dla członków załogi statku powietrznego, dla kierowców wykonujących transport drogowy, dla członków obsady pociągu, dla gości będących kontrolerami Najwyższej Izby Kontroli, czy dla dziennikarzy w związku z wykonywaniem zawodu.

W ograniczonym zakresie będą musiały działać też galerie handlowe. Czynne będą w nich m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne, sprzedające usługi telekomunikacyjne i sklepy z artykułami budowlanymi. W galeriach nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, szewskie i pralnie.

Działalność gastronomiczna, polegająca na przygotowaniu i podawaniu posiłków, będzie możliwa wyłącznie w przypadku realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub w dostawie. Gastronomia będzie też mogła serwować posiłki i napoje w pociągach objętych obowiązkową rezerwacją miejsc po zajęciu miejsca siedzącego przez pasażera.

Osoby przebywające na targowisku, według rozporządzenia, będą zobowiązane nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk. Ten sam wymóg jest konieczny również m.in. na w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchni powyżej 2000 m2 i na stacjach paliw.

Z rozporządzenia wynika, że zamknięte będą teatry, muzea, galerie sztuki. Organizacja wydarzeń z udziałem publiczności nie będzie możliwa. Możliwa będzie jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online. Udostępnianie zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu, będzie jednak możliwe. Dopuszczono również zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury.

Zamknięte będą również kina. Zakazane będą też projekcje w domach i ośrodkach kultury.

Od soboty nieczynne będą również baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej), sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie. Nie mogą działać również wesołe miasteczka i parki rozrywki.

Z kolei obiekty sportowe mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności.

Do 9 kwietnia wprowadza się zakaz prowadzenia takiej działalności jak prowadzenie dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych.

Wprowadza się też zakaz działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych oraz kasyn, z wyłączeniem kasyn internetowych.

Z kolei prowadzenie takiej działalności jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania będzie możliwe pod warunkiem realizowania tego rodzaju działalności za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość