Podział powiatów w Polsce na strefy czerwone, żółte i zielone to – według planów rządowej Rady Medycznej – najbardziej prawdopodobny wariant wprowadzania koronawirusowych obostrzeń. Możliwy jest scenariusz, w którym restrykcje weszłyby w życie nawet w tym tygodniu.

Według epidemiologów, granica tysiąca zakażeń dziennie przekroczona zostanie już w najbliższych dniach. Zbliżyliśmy się do niej już w ubiegłym tygodniu: w czwartek zanotowaliśmy 974 nowe zakażenia, dwa dni później było ich 917. Obostrzenia mogłyby polegać na wprowadzaniu ostrzejszych limitów dla niezaszczepionych, ograniczaniu zgromadzeń i imprez lub wprowadzeniu obowiązku noszenia maseczek na otwartym powietrzu.

Restrykcje mogłyby obowiązywać nie w całej Polsce, ale w powiatach lub grupach powiatów, gdzie zaszczepionych przeciwko Covid-19 jest najmniej. I gdzie do szpitali trafia najwięcej chorych. W tej chwili w szpitalach w całej Polsce na oddziałach covidowych przebywa ponad 1300 pacjentów zakażonych koronawirusem: to o ponad trzystu więcej niż tydzień wcześniej.