Już w czerwcu w Gminie Golczewo startuje Objazdowa Akademia Kultury. Pierwszy przystanek – Stacja Dobrych Dźwięków, czyli warsztaty, koncerty i potańcówki, a to wszystko w Mechowie, Samlinie, Golczewie i Kłodzinie. Wystąpią między innymi: zespół DODNA oraz BAJZEL.

Czym jest Objazdowa Akademia Kultury? To przykład nowoczesnych działań instytucji kultury w regionie w oparciu o zasadę „dom kultury dla każdego”. Formuła wędrownego domu kultury proponującego atrakcyjne, wszechstronne warsztaty ujęte w koncepcję otwartej Akademii ma pokazać mieszkańcom terenów z utrudnionym dostępem do kultury, że jeśli oni nie mogą to kultura przyjedzie do nich. Objazdowa Akademia Kultury udowadnia, że dostęp do kultury jest prawem każdego człowieka, bez względu na wiek, pochodzenie i miejsce zamieszkania. Projekt przekonuje, że polska wieś może stać się przestrzenią z wielkim potencjałem kulturotwórczym i artystycznym. Założeniem Objazdowej Akademii Kultury jest zorganizowanie wiejskich weekendów z kulturą w każdej miejscowości w Gminie Golczewo od czerwca do września. Mieszkańcy wsi będą mieli okazję do wzięcia udziału w warsztatach twórczych podzielonych na konkretne bloki tematyczne – w każdym miesiącu inny blok.

Co się będzie działo?

Już w czerwcu Stacja Dobrych Dźwięków, czyli blok muzyczny w Mechowie (15.06), Samlinie (16.06), na golczewskiej plaży (22.06) oraz w Kłodzinie (23.06). W ramach tego bloku mieszkańcy wszystkich miejscowości zaproszeni zostaną do wzięcia udziału w warsztatach gry na ukulele oraz na bębnach, będą mogli spróbować swoich sił w warsztatach tworzenia instrumentów i stać się członkami Akademii Małych Instrumentów. W Mechowie, Samlinie oraz Golczewie wystąpi legendarny szczeciński zespół Dodna, czyli mieszanka rocknrolla, pub rocka i muzyki dancingowo-estradowej. Na zakończenie muzycznego czerwca we wsi Kłodzino wystąpi Bajzel – muzyk, który przy pomocy zapętlania sampli perkusyjnych, gitar granych oraz wokali śpiewanych przez niego na żywo tworzy muzykę do złudzenia brzmiącą jak kilkuosobowa formacja.

Tematem przewodnim lipcowych wydarzeń w Gminie Golczewo będzie teatr i taniec. W ramach Stacji Ruchu i Gestu w Niemicy (12.07), Gadomiu (13.07), Wysokiej Kamieńskiej (14.07) oraz we wsi Upadły (19.07) będzie można wziąć udział w warsztatach teatralnych oraz happeningu wiejskim pod okiem Marii Dąbrowskiej – aktorki szczecińskiego Teatru Współczesnego. Każdy chętny będzie mógł wziąć udział w zabawach cyrkowych z Akademią Cyrkową na prawdziwej mobilnej arenie z różnymi dyscyplinami cyrkowymi, łącznie z trapezem. Nie zabraknie też energicznych warsztatów tanecznych. Na zakończenie każdego spotkania wystąpi szczeciński Teatr Tańca Kiosk Ruchu pod okiem choreografa Krzysztofa Lubki.

Drugi miesiąc wakacji to aktywności związane z filmem i fotografią oraz z elementami działań manualnych – czyli Stacja Sztuk Wizualnych. Mieszkańcy Ronicy (23.08), Kozielic (24.08), Uniborza (25.08) oraz Sosnowic (30.08) wezmą udział w warsztatach tworzenia filmu poklatkowego oraz zajęciach fotograficznych. Poznają techniki camera obscura. W każdej miejscowości zorganizowane zostanie kino pod chmurką podczas którego odbędą się projekcje filmów z muzyką na żywo w wykonaniu Tomasza Licaka (saksofon, instrumenty dęte) oraz Tomasza Kubika (instrumenty perkusyjne).

Ostatnia Stacja Sztuk Przepięknych to szereg działań plastycznych i manualnych. We wrześniu we wsiach Baczysław (21.09), Kretlewo (22.09), Kłęby (28.09) oraz Wołowiec (29.09) odbędą się warsztaty tworzenia recyklingowych form przestrzennych, zorganizowana zostanie również otwarta pracownia ceramiczna oraz warsztaty Graffiti. Każde spotkanie zakończone zostanie performancem.

Zwieńczeniem całego projektu będzie podsumowanie wszystkich działań w Golczewie. Jesienią w Galerii Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Golczewie otwarta zostanie wystawa fotografii ze wszystkich wydarzeń.  Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

GOKiS