Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Ottona w Kamieniu Pomorskim oraz Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej serdecznie zapraszają na konferencję Jerzego Jurkiewicza i Czesława Złotnika zatytułowaną „Zegar wieżowy katedry w Kamieniu Pomorskim jako przykład myśli technicznej i zegarmistrzowskiej”, która odbędzie się w niedzielę (8 kwietnia) o godzinie 16.00 w siedzibie Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, przy ulicy Adama Mickiewicza 34, na tzw. Kwartale Dominikańskim.

Mechanizm zegarowy kamieńskiej katedry pochodzi z XIX wieku. Po wzniesieniu nowej neogotyckiej wieży naszej świątyni przed 1850 r. zegar wskazywał czas na trzech tarczach. Po przebudowie wieży z 1934 r. zachowano jedną, widoczną z zewnątrz tarczę, na której znajdujące się wskazówki pokazują czas mieszkańcom Kamienia.

Jerzy Jurkiewicz i Czesław Złotnik są opiekunami wieżowych mechanizmów zegarowych z Pomorza Zachodniego. W ubiegłym roku przeprowadzili kunsztowną konserwację XIX-wiecznego zegara naszej katedry. Prace rozpoczął w lutym 2017 r. demontaż zegara. W czerwcu zegar wzbogacono o elektronikę mającą na celu synchronizację zabytkowego mechanizmu z zegarem elektronicznym odbierającym radiowy sygnał czasu zegara atomowego w Mainflingen w Niemczech. Rozwiązanie to podniosło wartość użytkową naszego zabytku techniki zegarowej. Na początku października mechanizm powrócił do kamieńskiej katedry. Po złożeniu i uruchomieniu ponownie wybija godziny i kwadranse na oryginalnych XIX-wiecznych gongach jak przed laty.

Patronat medialny nad niedzielną konferencją objęła redakcja Portalu Informacyjnego Powiatu Kamieńskiego kamienskie.info, która będzie transmitować to wydarzenie.

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Ottona w Kamieniu Pomorskim
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej