Na terenie Międzyzdrojów otwarto nowy punkt testów COVID – 19. Jest on zlokalizowany przy ulicy Komunalnej 3, na parkingu za marketem Lidl. W punkcie wykonywane są darmowe testy RT-PCR dla osób posiadających skierowanie z NFZ oraz testy komercyjne.

– Skierowanie na darmowy test RT-PCR można otrzymać od lekarza lub wygenerować samemu za pośrednictwem tej strony – KLIKNIJ.  Skierowanie przyjdzie sms-em z proponowanym miejscem oraz godziną. Jeśli wskazane miejsce i termin jest inne niż preferowane przez pacjenta, może on jechać na test do punktu który mu bardziej odpowiada – informuje Renata Bogdanowicz.

Na test pacjent musi zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem, nr skierowania oraz swój nr PESEL. Wynik testu jest dostępny w Internecie po około 24 godzin od pobrania. Testy na skierowanie wykonywane są codziennie od godziny 8.00 do 14.00. W punkcie można również zlecić wykonanie testu komercyjnie. Wykonywane są testy RT-PCR wykrywające obecność wirusa w kodzie genetycznym a także test antygenowy wykrywający antygen SARS-CoV 2. Wykonanie testu trwa kilka minut, wymaga pobrania wymazu z nosa i wypisania odpowiednich dokumentów. Wyniki testów komercyjnych wystawiane są w języku polskim, angielskim lub niemieckim. Wyniku testu antygenowego są dostępne już po 15 minutach, wyniku testu RT-PCR w ciągu 24godzin
od momentu pobrania materiału a jego wyniki są dostępne w formie elektronicznej w Internecie.

Testy antygenowe wykonywane są w przypadku: potwierdzenia zakażenia wirusem, konieczności uzyskania Unijnego Certyfikatu COVID wymaganego do swobodnego przemieszczania się po Europie, zwolnienia z kwarantanny wjazdowej w ciągu 48h przed i po przyjeździe (dot. UE i strefy Schengen). Testy RT-PCR są wykonywane: w przypadku potwierdzenia zakażenia wirusem, uzyskania Unijnego Certyfikatu COVID z tytułu bycia ozdrowieńcem, zwolnienia z kwarantanny granicznej przyjezdnych spoza strefy Schengen lub UE. Test ten także zwalania z kwarantanny granicznej przyjezdnych z UE i strefy Schengen.

Telefon do punktu testów Covid Międzyzdroje – 737 349 173, punkt pracuje codziennie w godzinach od 8.00 do 15.00