„Wprowadzimy obowiązkową pracę zdalną w administracji” – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu wyjaśnił, że ma to związek z rosnącymi statystykami dotyczącymi epidemii koronawirusa w Polsce. W ciągu ostatniej doby odnotowano ponad 30 tys. nowych zakażeń. „Nie tylko wkroczyliśmy w 5 falę, ale prognozujemy, że będzie ona się bardzo dynamicznie rozwijała” – powiedział Niedzielski.

Niedzielski przekazał również, że „w administracji publicznej, tam gdzie to możliwe, zostanie wprowadzone przejście na pracę zdalną”. – Na dniach przygotujemy rozporządzenie, ono już w zasadzie będzie dziś gotowe, ale musi jeszcze przejść te kroki proceduralne, związane chociażby z obiegiem w Radzie Ministrów. Rozporządzenie obowiązek tego typu (pracy zdalnej – przyp. red.) nałoży na wszystkich pracodawców publicznych w administracji, oczywiście z wyjątkiem tych zadań, które muszą być realizowane na rzecz obywateli i które muszą być realizowane w tradycyjnym modelu pracy – powiedział szef resortu zdrowia.

Podczas spotkania z dziennikarzami padło także pytanie o możliwość pracy zdalnej w innych zakładach pracy, niż administracja publiczna.  Jeżeli chodzi o kwestię pracy zdalnej u innych pracodawców niż administracja publiczna to jest apel. Wszelkie kroki, bo takie kroki były wykonywane, wymagałyby zmiany ustawy. Przypomnę, że na wiosnę 2019 roku była taka regulacja przejściowo wprowadzona – wytłumaczył Niedzielski.

Niezależnie od tego w poczuciu odpowiedzialności za pracowników, sytuację epidemiczną w środowisku pracy zwracam się z prośbą, apelem o to, żeby to bezpieczne środowisko pracy tworzyć – apelował minister zdrowia.