Zespół badaczy kierowany przez Marka Krydę ustalił najbardziej prawdopodobne miejsce pochówku legendarnego duńskiego króla Haralda Sinozębego. Jego grobowiec na wyspie Wolin ma mieć trzy metry wysokości i 33 średnicy. To właśnie od przydomka pochodzi nazwa technologii Bluetooth.
Analiza zdjęć satelitarnych pozwoliła zespołowi Marka Krydy odkryć duży kopiec pogrzebowy, w którym może znajdować się grób duńskiego króla Haralda. Kurhan ma ok. trzech metry wysokości i 33 metry średnicy. Nie był on do tej pory widoczny, ponieważ wzniesiono na nim kościół. Jednak wczesnośredniowieczne znaleziska odkryte w jego krypcie przywiodły naukowcom myśl, że gdzieś w pobliżu powinien znajdować się grób Haralda Sinozębego.
– Dalsze badania archeologiczne w Wiejkowie rozstrzygną, na jakiej głębokości we wnętrzu kopca znajduje się tutejszy grobowiec, a także, kiedy wybudowano pierwszy (zapewne drewniany) kościół (czy też kaplicę) na jego szczycie – tłumaczy Marek Kryda. – Gdyby Sinozęby chciał mieć chrześcijański pochówek, wówczas z pewnością pochowano by go na honorowym miejscu wewnątrz budynku kościoła – dodaje.
10 komentarzy
Mieszkaniec wiejkowa mówi:
lip 4, 2022
o godzinie 10:38
Się obudzili o tym wiadomo było od lat tylko teraz jakiś dzban chce się wybić ze to on odnalazł i nakrecić spirale szajby jak ze złotym pociagiem
Woliniak mówi:
lip 4, 2022
o godzinie 9:22
Sezon ogórkowy się rozpoczął
Osobiście skupił, bym się na ustaleniu miejsca świątyni zwane Kąciną. Miejscem kultu Słowian w samym Wolinie.
Takowa musiała istnieć przed chrystianizacją Wolinian i Pomorza przez Biskupa Ottona z Bambergu 1124roku.Za panowania księcia Bolesława III Krzywoustego.
Słowianin mówi:
lip 4, 2022
o godzinie 8:56
Harald zmarł w Wolinie,tam gdzie jest wielki głaz
Anonim mówi:
lip 3, 2022
o godzinie 13:46
Doskonal zapis historii. Nieporównywalnie trwalszy niż dzisiejsza chmura.
Mieszkaniec mówi:
lip 3, 2022
o godzinie 10:13
Wolin koło Recławia
Wasz Pan I Wladca mówi:
lip 2, 2022
o godzinie 14:22
Wiejkowo nie jest na wyspie Wolin
mieszkaniec gminy W. mówi:
lip 2, 2022
o godzinie 21:45
No wiesz, jakby napisali,,Wiejkowo” nie wspominajac o Wolinie to byla by obraza dla Wolina. Tak samo jest, ze Skansenem Slowian i Wikingow, malo kto mowi, ze jade do ,, WIKINGOW” do Reclawia. Wiekszosc mowi, ze jedzie do Wolina a, ze to jest Reclaw i wyspa Ostrow to jest malo wazne.
Anonim mówi:
lip 3, 2022
o godzinie 10:00
Nie mąć. Wyspa Wolin, bo o niej napisali, nie jest miastem Wolinem. Pisanie tekstu, że Wiejkowo jest na wyspie Wolin pozwala wątpić w elementarną wiedzę piszącego.
Anonim mówi:
lip 2, 2022
o godzinie 13:14
Nie produkujcie idiotów z pseudowiedzą.
Anonim mówi:
lip 2, 2022
o godzinie 11:03
To w końcu duński czy norweski on był ten Harald, bo raz piszecie tak, raz tak. O grobowcu Sinozębego w Wiejkowie było głośno już kilka lat temu, no ale temat jakoś nie chwycił. Teraz w sezonie ogórkowym to może być hit na miarę złotego pociągu, jeno nie ma fachowców z mapa skarbów do przehandlowania :) BTW Jomsborg to nie Wiejkowo tylko Wolin.