Portal „Tages Anzeiger” podał, że szwajcarska spółka Nord Stream 2 AG, która miała być operatorem gazociągu NS 2, łączącego Rosję z Niemcami, ogłosiła upadłość. Taki ruch zapowiedział wcześniej Reuters. Dodając, że jest to efekt sankcji, które Stany Zjednoczone nałożonymi na gazociąg, w związku ze zbrojną agresją reżimu Władimira Putina na Ukrainę.

Nord Stream 2 AG należy do rosyjskiego Gazpromu i niedawno zakończył budowę drugiej nitki gazociągu, prowadzącego z Rosji do Niemiec. Kilka dni temu Joe Biden, prezydent USA nałożył sankcję na tę spółkę oraz członków jej zarządu. Wcześniej certyfikację infrastruktury wstrzymał niemiecki rząd.

Agnecja Reuters podała we wtorek, że „Nord Stream 2 AG współpracuje z doradcą finansowym przy rozliczaniu części swoich zobowiązań i może formalnie rozpocząć postępowanie upadłościowe w szwajcarskim sądzie, już w tym tygodniu”.

Informacje Reutersa szybko znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości. „Spółka Nord Stream 2 AG ogłosiła upadłość”. Poinformowała o tym przedstawicielka kantonu Zug do spraw gospodarczych Silvia Thalmann-Gut w portalu „Tages Anzeiger”. Dodała, że upadłość dotyczy ok. 100-110 pracowników