Burmistrz Wolina zaprezentowała podstawowe informacje dla mieszkańców oraz uchodźców, którzy znaleźli schronienie na terenie Gminy. Samorząd zajmuje się centralną koordynacją działań podejmowanych na rzecz wsparcia uchodźców z Ukrainy. – Pomagajmy razem, pomagajmy mądrze! – apeluje Ewa Grzybowska. 

Drodzy Mieszkańcy jesteście wielcy! Wasze zaangażowanie w niesienie pomocy osobom w potrzebie jest ogromne! Serdecznie Wam za to dziękuję! Działajmy razem aby wspólnym wysiłkiem zapewnić najlepszą i potrzebną pomoc. Przy tak licznym zaangażowaniu wielu osób pomoc może nie zostać wykorzystana w sposób prawidłowy. Już dzisiaj borykamy się z problemami dezinformacji, zbiórką rzeczy w nadmiernych ilościach, zapełnieniem magazynów. Do punktów zbiórek trafiają też ubrania nie nadające się do ponownego wykorzystania. Nie doprowadzajmy do sytuacji kiedy przyniesione rzeczy nie trafią do osób potrzebujących tylko do magazynu lub śmietnika. Pamiętajmy, że jest to bardzo ciężka praca Wolontariuszy, którzy w swoim wolnym czasie zbierają dary, transportują je, rozładowują do miejsc segregacji, dokonują selekcji, pakują i ponownie przenoszą je do środków transportu. Szanujmy ich pracę! – podkreśla Burmistrz Wolina. 

W poniedziałek na naradzie z jednostkami podległymi gminie, przedstawicielami szkół, Ochotniczych Straży Pożarnych, Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Wolińskiej, Parafii św. Mikołaja w Wolinie powołano zespół roboczy, który będzie czuwał nad tym aby zaangażowanie i dobro trafiło do potrzebujących w odpowiednim zakresie. 

Na terenie Gminy schronienie znalazło już 30 uchodźców z Ukrainy. Zgłaszają się do nas kolejne osoby, które chcą udostępnić swoje mieszkania. – Jako Gmina też mamy zabezpieczony obiekt na ten cel. Mamy też zabezpieczone środki na pomoc w organizacji i koordynacji wspólnej pomocy. Te wszystkie działania skoordynowane mamy z Wojewodą Zachodniopomorskim wskazuje Ewa Grzybowska, która prosi o śledzenie oficjalnych komunikatów i przekazywanie tylko niezbędnych rzeczy podanych w aktualnych wykazach.

Na dzisiaj do ośrodka w Czarnocinie potrzebne są:

✅ bielizna damska i dziecięca 

✅ kapcie różne rozmiary

✅ pościel

✅ ręczniki 

Prosi się o przynoszenie wyłącznie nowych, nie używanych rzeczy! Jeżeli chcesz pomóc, zostań wolontariuszem, zgłoś się do naszego koordynatora wolontariatu – tel. 512 024 587. Dowiesz się jakiej pomocy potrzebujemy. Koordynacja ze strony Gminy Wolin – tel. 512 189 890 

Punkty zbiórki darów:

✅ Ochotnicza Straż Pożarna w Wolinie – codziennie w godz. 16.00 – 20.00, tel. 605 344 998;

✅ Ochotnicza Straż Pożarna w Kołczewie – codziennie w godz. 16.00 – 20.00, tel. 663 310 404; 

✅ Świetlica Wiejska w Troszynie – codziennie w godz. 16.00 – 20.00; tel. 506 869 170;

✅ Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolinie – od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 tel. 500 024 836, 500 024 833