W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyła się Noc z książką w tle, która została zorganizowana z okazji zakończenia Tygodnia Bibliotek 2023.  Był to czas pełen atrakcji dla naszych młodych czytelników. Nockę rozpoczęliśmy od pokazu pierwszej pomocy, który został przeprowadzony przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubinie. Strażacy wraz z dyrektorem międzyzdrojskiej biblioteki Andżeliką Gałecką, która również posiada uprawnienia Ratownika Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy odegrali scenkę,  umożliwiającą zobrazowanie jak należy prawidłowo ocenić nasze bezpieczeństwo i poszkodowanego w chwili zagrożenia, jak ocenić czy poszkodowany jest przytomny, czy oddycha a także jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo oddechową. Wszystkie dzieci mogły poćwiczyć RKO na przeznaczonych do tego fantomach. Strażacy zaprezentowali jak prawidłowo założyć kołnierz ortopedyczny, a także jak korzystać z Ambu. 

Dla uczestników przygotowano również pokaz z wykorzystaniem obrazkowego  teatru Kamishibai, w którym historia jest opowiadana za pomocą kolejno przesuwanych plansz z ilustracjami w drewnianej skrzyni. Jest to tradycyjna japońska sztuka. W rolę Kamishibaiya wcielił się bibliotekarz Szymon Głod. Zaprezentowano książki „Bajka o soli” oraz „Jak żyje ziemia”. W tle towarzyszyła nam muzyka Dalekiego Wschodu. Była to doskonała okazja do wyciszenie się.

Przeprowadzono również zabawy ruchowe m.in. za pomocą taśmy malarskiej wyłoniliśmy największych „kłamczuszków”. Kolejną grą była zabawa „ogonek”. Każdy uczestnik miał przyczepiony ogonek do spodni lub bluzki za pomocą klamerki. Dzieci miały za zadanie zebrać jak najwięcej ogonków, jednocześnie nie tracąc swojego. Ileż radości przyniosła nam ta zabawa. Wspólnie z naszych ciał stworzyliśmy napis „BIBLIOTEKA”. Nie obeszło się oczywiście bez pizzy! Zjedliśmy posiłek w przemiłej atmosferze.

Mieliśmy również okazję odwiedzić Gabinet Figur Woskowych w Międzyzdrojach. Zobaczyliśmy figury znanych aktorów, postacie z filmów science-fiction i znanych bajek. W drodze powrotnej udaliśmy się na spacer po plaży. Mieliśmy okazję podziwiać przepiękny zachód słońca. 

Zagraliśmy w grę „ścieżka wiedzy – z książką w tle” na podobieństwo gry „chińczyk”. W grze wzięły udział cztery pięcioosobowe drużyny. Każdy z uczestników miał okazję stać się pionkiem w grze, która miała na celu dostarczenie wiedzy o historii książek. Podczas gry, na niektórych polach można było natrafić na pytania, które dotyczyły książek lub Międzyzdrojów. Miłym zakończeniem wieczoru była zabawa przy użyciu chusty Klanzy.

Serdecznie dziękujemy strażakom z OSP Lubin: Arturowi Wróblewskiemu i Kamilowi Dembowskiemu za pokaz pierwszej pomocy, pani Katarzynie Gołos za umożliwienie bezpłatnego zwiedzenia Gabinetu Figur Woskowych,  pani Bogumile Popko za pomoc w szyciu ogonków oraz panu Tomaszowi Bagrowskiemu za pomoc w opiece nad dziećmi podczas spaceru.

Bibliotekarz
Karolina Malec