Wydarzenie pod nazwą Noc Sów organizowane było i koordynowane przez Woliński Park Narodowy oraz Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, we współpracy z Fundacją Ptaki Polskie – Ogólnopolskiego Koordynatora Wydarzenia. Nocy Sów trwała dwa dni – piątek i sobotę. Liczba uczestników wydarzenia wyniosła łącznie ponad dwieście osób.
Spotkanie rozpoczęła w dniu 24.02.2023r. z-ca Dyrektora Wolińskiego Parku Narodowego – Pani Alicja Łepek, natomiast 25.02.2023r. uroczyste otwarcie spotkania poprowadziła Dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego – Pani Wioletta Nawrocka. Część merytoryczną spotkania poprowadził Główny Specjalistę ds. Ochrony Przyrody Wolińskiego Parku Narodowego – Pan Marek Dylawerski. Pan Marek przedstawił fakty i ciekawostki z życia i biologii sów występujących w Polsce. Podczas wykładu można się było dowiedzieć m. in. dlaczego nie warto wierzyć w przesądy dotyczące sów, a także, gdzie szukać tych pięknych ptaków, jak rozpoznawać po głosie i wyglądzie gatunki sów oraz w czym tkwi tajemnica ich bezszelestnego lotu.
Z okazji wydarzenia Noc Sów w Wolińskim Parku Narodowym zaprezentowana została kolekcja sów -profesor dr hab. nauk medycznych Wandy Andrzejewskiej. Profesor jest miłośniczką sów i właścicielką imponującej kolekcji, którą podziwiać będzie można w najbliższym czasie w Centrum Edukacyjno-Muzealnym Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach.
Po zakończeniu części teoretycznej, rozpoczęła się część terenowa. Celem wypraw w terenie było monitorowanie gatunków sów występujących w WPN poprzez nasłuchiwanie ich odgłosów. Do gatunków, które najliczniej odzywały się podczas nocnych obserwacji i wtórowały grupom, należały: Puszczyk zwyczajny-samiec (Strix aluco) oraz Puszczyk zwyczajny-samica (Strix aluco).
Na zakończenie wydarzenia w obiekcie Wolińskiego Parku Narodowego „Wiatrak”, dla uczestników akcji został przygotowany poczęstunek z grilla. Uczestnicy dzielili się wrażeniami z nocnej wyprawy do lasu oraz otrzymali materiały promocyjne potwierdzające udział w wydarzeniu – opaski odblaskowe oraz torby. W organizację wydarzenia aktywnie włączyli się pracownicy Wolińskiego Parku Narodowego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w Nocy Sów 2023, wspaniałą atmosferę, którą stworzyliście i mamy nadzieję, że zobaczymy się za rok.
Specjalista ds. edukacji WPN
Anna Mysińska
1 komentarzy
Jarl Bischek mówi:
mar 4, 2023
o godzinie 1:46
Niedługa będzie zapewne noc sów przy S3. Ale ptaków to raczej nie tylko te stare sowy z zarządu WPN.