Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacać co miesiąc prawie 5 tys. zł. Warunek jest jeden: trzeba skończyć sto lat. Ale uwaga, taką kwotę otrzymywać będą osoby, które dopiero w tym roku ukończą taki wiek. Osoby, które już setkę przekroczyły, na podwyżkę świadczenia niestety nie mają co liczyć – pisze dziennik „Fakt”.

Chodzi o tzw. świadczenie honorowe, czyli specjalną „emeryturę” dla osób, które ukończyły 100 lat. Jego wysokość obecnie to 4512,41 zł miesięcznie. Od 1 marca 2022 r. kwota ta wzrośnie do 4944,79 zł, niezależnie od wysokości pobieranej emerytury lub renty.

„Dla porównania, przeciętna emerytura wypłacana przez ZUS, jest dwa razy niższa! By ją dostać, nie trzeba składać żadnego wniosku – przyznawana jest automatycznie” – czytamy w dzienniku.
Wniosek musi złożyć ten 100-latek, który nie ma renty lub emerytury. Świadczenie honorowe pobiera obecnie około 2 tys. osób. „Fakt” zwraca uwagę, że przyznawane jest ono dożywotnio, ale jego wysokość nie jest potem waloryzowana.

Dlatego osoba, która nabędzie prawo do świadczenia honorowego w tym roku, będzie je otrzymywać w wyższej wysokości niż ten, kto dziś ma 102 lata. Jak czytamy dalej, do Sejmu wpłynęła petycja zakładająca uregulowanie zasad wypłaty świadczenia honorowego. – Jak wszyscy wiemy i mamy taką nadzieję, ponieważ tych świadczeń będzie coraz więcej, bo osób kończących setny rok życia będzie także więcej, to warto ten problem uregulować – mówiła podczas posiedzenia sejmowej komisji petycji posłanka KO Urszula Augustyn. Komisja zadecydowała o skierowaniu pisma w tej sprawie do szefa rządu.