Zatrzymana podrabiana odzież znanych marek odzieżowych na targowisku w Świnoujściu. E-papierosy z olejkiem THC w przesyłkach z Wlk. Brytanii. Leki na potencję w przesyłce z Indii.

Podrabiana odzież na targowisku

Podczas rutynowej kontroli na targowisku miejskim w Świnoujściu funkcjonariusze zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej kontrolowali też sklepy pod kątem sprzedaży podrabianych produktów.
W jednym z nich do sprzedaży  oferowana była podrabiana odzież  znanych marek odzieżowych. Funkcjonariusze zatrzymali 192 bluz z bezprawnie użytym znakiem towarowym o wartości 100.688,00 zł.

Sprawą zajmie się teraz komórka dochodzeniowo-śledcza, a o dalszych losach odzieży zdecyduje kancelaria prawna reprezentująca markę.

Sprzedaż podróbek jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat więzienia. Zgodnie z ustawa Prawo własności przemysłowej za handel podrobionym towarem grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności 2 lat.

e-Papierosy z THC

Podczas kontroli paczek zatrzymaliśmy dwie przesyłki nadane w Wlk. Brytanii, w których znajdowały się e-papierosy z olejkiem o wysokiej zawartości THC. W każdej przesyłce było po trzy takie papierosy. Obie miały trafić do tego samego odbiorcy. Substancja THC, czyli substancja psychoaktywna, która odurza i może działać uzależniająco. Sprawą zajmie się teraz komórka dochodzeniowo-śledcza.

Leki na potencję w przesyłce z Indii

Kolejny raz zatrzymaliśmy sprowadzane spoza UE leki na potencję. Tym razem w przesyłce z Indii znaleźliśmy 142 tabletki na potencję o wartości  1.385 zł.

Przypominamy, że korzystanie z leków niewiadomego pochodzenia może być bardzo niebezpieczne. Podrabiane preparaty w żaden sposób nie są przebadane. W związku z czym nie mają zezwolenia stosownych organów decydujących o wprowadzeniu do obiegu. Podrobiony lek może mieć zupełnie inną substancję czynną lub w ogóle jej nie zawierać. Co gorsza, fałszowane leki w najlepszym wypadku zawierają substancje nieaktywne, takie jak gips, mąkę czy glukozę. Jednak nierzadko znajdziemy w nich np. trutkę na szczury. Dlatego takie leki nie mają szans, aby prawidłowo zadziałać. Osoby, które je przyjmują w najlepszym przypadku narażają się na pogorszenie stanu zdrowia, w najgorszym nawet na śmierć. Ponadto w przypadku podróbek nie wiadomo nigdy, w jaki sposób taki lek był przechowywany i transportowany, co także wpływa na jego jakość.

Dalsze postępowanie przeprowadzi pion dochodzeniowo-śledczy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo farmaceutyczne wytwarzanie, import lub obrót produktami leczniczymi bez zezwolenia podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie