Podczas Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Świnoujście Zbigniew Bogucki – Wojewoda Zachodniopomorski odpowiadał na pytania mieszkańców i radnych dotyczące powodów i konsekwencji wprowadzenia strefy ochronnej wokół terminala LNG w Świnoujściu. Wojewoda przedstawił też harmonogram spotkań poprzedzających podpisanie rozporządzenia z 12 kwietnia, które poświęcone były wypracowaniu alternatywnych możliwości dotarcia do zabytków: Latarni Morskiej i Fortu Gerharda oraz plaży na Warszowie.

Rozmowy z władzami Świnoujścia rozpoczęły się 27 marca br. Od tego czasu w Szczecinie i Świnoujściu odbyło się 7 spotkań z przedstawicielami: Gaz-Systemu, Lasów Państwowych, Urzędu Morskiego, Portów Szczecin-Świnoujście, PKP Polskich Linii Kolejowych, szczecińskiego oddziału GDDKiA, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie i dyrektorami ZUW. W rozmowach uczestniczyli również prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz i wiceprezydent Barbara Michalska oraz pracownicy Urzędu Miasta.

Wojewoda Zbigniew Bogucki zapewnił, że decyzja o wprowadzeniu strefy ochronnej wokół świnoujskiego gazoportu jest podyktowana wyłącznie kwestiami bezpieczeństwa i będzie obowiązywała do momentu zmiany rekomendacji przez służby. Wojewoda zachęcał przedstawicieli samorządu i wszystkie zainteresowane strony do sprawnego dopracowania alternatywnych dotarcia do zabytków i plaży i wdrożenia ich tak szybko, jak to tylko możliwe.

W najbliższy wtorek (25 kwietnia) w Szczecinie odbędzie się kolejne spotkanie z udziałem szefów instytucji, których zgody i opinie są niezbędne do wdrożenia zarówno tymczasowych, jak i stałych rozwiązań umożliwiających dostęp do zabytków i plaży. Na sptkanie wojewoda zaprosił władze oraz przedstawicieli wszystkich klubów radnych Rady Miasta Świnoujścia.

źródło:
ZUW