Z końcem października wygasa ponad 5,5 mln profili zaufanych, to jedna trzecia wszystkich profili – informował zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki Maciej Górski. Są osoby, które nie przedłużyły ważności profilu zaufanego. Teraz muszą założyć go na nowo. Oto jak to zrobić.

Profile zaufane, których ważność nie została przedłużona, stały się nieaktywne i teraz nie będzie ich można wykorzystać w usługach e-administracji.

– W takim przypadku będziemy musieli ponownie założyć profil zaufany, korzystając z jednej z czterech metod: bankowości elektronicznej, wideo weryfikacji, wykorzystania dowodu osobistego z warstwą elektroniczną lub potwierdzenia tożsamości w jednej z placówek – powiedział zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki Maciej Górski.

Dodał, że są to m.in. oddziały ZUS, urzędy gmin i urzędy skarbowe. Ministerstwo Cyfryzacji informowało, że po przedłużeniu ważności profilu zniknie jego powiązanie z kontem bankowym. „Do profilu zaufanego zalogujesz się tylko nazwą użytkownika lub adresem e-mail, a metoda autoryzacji logowania do profilu zmieni się na SMS z kodem lub push w aplikacji mObywatel, jeśli ta metoda była wcześniej używana” – czytamy.

Aby ponownie logować się do profilu zaufanego danymi konta bankowego, należy zalogować się do swojego profilu zaufanego za pomocą nazwy użytkownika lub adresu e-mail oraz hasła, a następnie zmienić dostawcę tożsamości na bank.

Profil zaufany to podpis elektroniczny do podpisywania podań i wniosków składanych do podmiotów publicznych.