Podczas legalnych poszukiwań za pomocą sprzętu elektronicznego pan Damian Tomczyk – członek Stowarzyszenia im. Św. Korduli natrafił w okolicach Kamienia Pomorskiego na niezwykły zabytek archeologiczny, a mianowicie późnośredniowieczną szlufkę do zawieszania kluczy lub sakiewki.

W literaturze niemieckiej zabytki tego typu noszą nazwę anthropomorphe Gürtelhaken, Figürliche Schlüsselhalter, Schlüsserhaken. Szlufka o wysokosci 56 mm zachowana jest w bardzo dobrym stanie. Frontalny panel ma formę antropomorficzną. Głowa postaci jest schematycznie zaznaczona. Ręce oparte są na biodrach. Odstając od biodra tworzą łuk, z otworami o średnicy 4 mm.

Na torsie i biodrach widoczne są ukośne i poziome nacięcia – tworzące schematycznie strój typowy dla epoki późnego gotyku. Poniżej stroju znajduje się pionowy otwór o długości 13 mm, a bezpośrednio pod nim otwór prawdopodobnie przeznaczony do zawieszani kluczy lub sakiewki (otwór o średnicy 4 mm).

W zbiorach naszej instytucji znajdują się już dwie późnośredniowieczne szlufki, odkryte w 2017 i 2018 roku. Pierwsza, przekazana do naszej instytucji przez pana Łukasza Murzynowskigo, odkryta w okolicach Trzebiatowa i druga przez pana Cezarego Siomkę odkryta na polu w okolicach Skarychowa (Gmina Kamień Pomorskiego). Szlufki gównie odkrywane są w północno -zachodniej części Polski. Dotychczas odkryto jedynie 15 analogicznych szlufek na terenie Europy – 1 na Węgrzech, 1 na terytorium Austrii i 12 na terenie Niemiec – większość z nich odkryta została w Bawarii. W imieniu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej chciałbym podziękować panu Damianowi za przekazanie do naszych zbiorów tego cennego zabytkumówi dyrektor Grzegorz Kurka.