Inflacja w Polsce wyniosła w lutym 4,9 proc. – wynika z raportu opublikowanego w piątek przez GUS.  Z danych GUS-u wynika, że ceny jedzenia i napojów bezalkoholowych wzrosły o 5,8 proc. rok do roku. Za użytkowanie mieszkania i energię płaciliśmy o 10,7 proc. więcej.

GUS opublikował nowy raport. Wynika z niego, że inflacja w Polsce wyniosła w lutym 2025 roku 4,9 proc. rok do roku. To zaskoczenie. Według tzw. szybkiego odczytu sprzed dwóch tygodni i prognoz ekspertów inflacja miała wynieść 5,3 proc. Co istotne GUS zrewidował też dane za styczeń – i tu inflacja wyniosła 4,9 proc. r/r.

W lutym 2025 roku odnotowano wzrost cen o 0,3 procent w porównaniu do stycznia. Ceny usług zwiększyły się o 0,8 procent, natomiast towary podrożały o 0,2 procent. Najbardziej znaczące podwyżki dotyczyły sektora rekreacji i kultury oraz napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych.

Analiza danych GUS pokazuje, że w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku największy wpływ na wskaźnik inflacji miały wyższe ceny w zakresie użytkowania mieszkania i nośników energii, które wzrosły o 10,7 procent. Istotne podwyżki odnotowano również w obszarze żywności i napojów bezalkoholowych – o 6,2 procent, a także w sektorze restauracji i hoteli – o 6,4 procent.

Warto zauważyć, że niektóre kategorie produktów i usług odnotowały spadki cen. Dotyczy to przede wszystkim transportu, gdzie ceny obniżyły się o 2,5 procent w porównaniu do lutego 2024 roku, oraz odzieży i obuwia – spadek o 1,3 procent rok do roku.

W lutym 2025 roku, w porównaniu z poprzednim miesiącem, największy wpływ na wskaźnik inflacji miały wyższe ceny w zakresie rekreacji i kultury, które wzrosły o 2,7 procent, co przełożyło się na podwyższenie ogólnego wskaźnika o 0,19 punktu procentowego. Istotny wpływ miały również podwyżki cen napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (wzrost o 1,3 procent), które podniosły wskaźnik o 0,07 punktu procentowego.