Słowenia to kraina ciągnących się po horyzont lasów, gór i jezior. To także jedno z najbardziej zielonych miejsc na świecie. Szacuje się, że aż 50% powierzchni Słowenii pokrywają lasy. Miejsce to oferuje jednak znacznie więcej, bo także urokliwe miasta, piaszczyste plaże, rewelacyjną kuchnię itd. W sezonie bywa tu tłoczno, dlatego warto poznać mniej znane punkty turystyczne, które w Słowenii po prostu trzeba zobaczyć!

Najpierw przygotowania do wyprawy 

Nie jest tajemnicą, że Słowenia nie słynie z dobrej komunikacji miejskiej czy dalekobieżnej. Dlatego też przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi miejscami, jest znacznie łatwiejsze, jeśli wybierzemy własny środek komunikacji w postaci samochodu. Z drugiej strony, należy mieć wówczas świadomość tego, w jaki sposób do takiej wyprawy należy się przygotować. 

Przede wszystkim najpierw sprawdzamy stan techniczny pojazdu. Orientujemy się czy posiadamy sprawne hamulce i wystarczającą ilość oleju hamulcowego. Kluczowe jest również ciśnienie w oponach, stan oświetlenia i wyposażenie pojazdu. W samochodzie powinna znaleźć się gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zapasowe koło, apteczka itd. W razie jakichkolwiek wątpliwości auto należy oddać do mechanika, by ten zweryfikował jego rzeczywisty stan techniczny. 

Oprócz tego potrzebne będą nam dokumenty – dowód rejestracyjny, książeczka serwisowa, dowód osobisty, paszport, prawo jazdy itd. Musimy też posiadać ważne ubezpieczenie OC, choć warto też zainwestować w dodatkowe ubezpieczenia w postaci chociażby ubezpieczenia zdrowotnego na wypadek choroby lub wypadku. 

Ostatnią z rzeczy, o których powinniśmy pamiętać, jest zakup winiety. W Słowenii obowiązują winiety elektroniczne, stanowiące dowód opłaty za przejazd drogami ekspresowymi i autostradami. Za brak takiej winiety możemy zapłacić nawet 800 euro! W praktyce wygląda to tak, że po uiszczeniu opłaty, możemy korzystać z zakupionej winiety do czas ujej wygaśnięcia. Nasz pojazd trafia wówczas do systemu, który analizuje do jakiej klasy opłaty się kwalifikujemy. Przed podróżą warto więc zapoznać się z tym, co oznacza lista zmierzonych pojazdów. Więcej informacji można znaleźć na stronie: vignetteslovenia.si

Mało znane atrakcje Słowenii 

Jeśli jesteś miłośnikiem nie zatłoczonych, lecz niezwykle pięknych miejsc, to w Słowenii z pewnością będziesz miał, co robić! Warto udać się na wycieczkę np. do Alp Julijskich – fani górskich wypraw będą mogli wówcza zdobyć Triglav (najwyższy szczyt Słowenii) lub nieco mniejszy Grintovec, który zlokalizowany jest w tzw. Alpach Kamnicko-Sawińskich. Ta druga opcja jest znacznie rzadziej atakowana przez turystów. 

Inną propozycją jest zwiedzanie jaskiń. Oczywiście, będąc w Słowenii warto odwiedzić jaskinię Postojną (jedną z największych atrakcji tego kraju), ale i nie tylko. Ciekawą opcją jest bowiem Czarna – bajeczna jaskinia wypełniona stalaktytami i stalagmitami. Świetna jest też Kriżna Jama, którą zwiedza się w łodziach. Miłośnikom jezior spodobać się może tzw. znikające jezioro, czyli Jezioro Cerknickie. To jeden z najpiękniejszych fenomenów przyrodniczych (jezioro pojawia się tylko w niektórych porach roku). 

Skoro już przy temacie wody jesteśmy, to Słowenia słynie też tajemniczego zamku na wodzie. Mowa o Otocec, czyli zameczek na wysepce Krce, do której można dotrzeć przez dwa małe mostki. Większe konstrukcje tego typu ujrzycie w wąwozie Rakov Skocjan – idealnym miejscu na długi spacer. Mowa o krasowej dolinie, bogatej w naturalne rzeźby, ponory, zapadliska. Niektóre ze skalnych mostów wznoszą się na wysokość nawet 100 metrów. 

Mało znane miasta w Słowenii

Po długiej podróży warto się odpowiednio zrelaksować. Doskonałym miejscem będą ciche miasteczka, słynące urokliwych uliczek i smacznej kuchni. W większości z nich znajdziemy także wiele historycznych zabytków. Dobrym przykładem jest np. Pleterje ze słynnym klasztorem kartuskim (jednym z ostatnich w Europie). Ten punkt turystyczny zachwyca rozmachem i sprawia, że można się wyciszyć. Swoją drogą, w całej Słowenii mnóstwo jest ciekawych kościołów – aż trzy z nich znajdują się we wiosce Rosalnice, do której każdego roku wyruszają liczne pielgrzymki. 

Słowenia to także miejsca do plażowania, raczenia się pysznym winem i ogólnego relaksu. Podróż samochodowa pozwala wykorzystać pełen potencjał tego miejsca, dlatego z całą pewnością warto w taki wyjazd zainwestować.