Czy wiesz, jak wybrać najlepszy internet domowy? Na co zwrócić uwagę, przeglądając dostępne oferty, i jakie możliwości masz przed sobą?

Internet – podstawowe wyposażenie domu

W XXI wieku dostęp do sieci jest tak powszechny i oczywisty, że trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie w innych okolicznościach. Oczywiście nie chodzi tu o kilka dni urlopu bez internetu, lecz zwykłą codzienność. Internet służy do nauki, zabawy, rozrywki oraz oczywiście pracy. Dzięki niemu przeglądasz media społecznościowe, prowadzisz telekonferencje, oglądasz filmy czy seriale – zastosowania globalnej sieci można wymieniać w nieskończoność. Wybierając internet domowy masz przed sobą co najmniej kilka możliwości. Która z nich będzie jednak najlepsza?

Standardowy internet „po kablu”

To rozwiązanie tradycyjne, które wciąż cieszy się dużą popularnością, a do tego jest też dość łatwo dostępne – i to nie tylko w dużych miastach. Tego typu podłączenie do sieci oferuje użytkownikom umiarkowaną prędkość, lecz z pewnością wystarczającą przy podstawowym użytkowaniu sieci. Internet po kablu znajduje się w ofercie niemal każdego operatora, warto jednak przyjrzeć się nieco nowocześniejszym i coraz popularniejszym rozwiązaniom.

Internet mobilny

To internet bezprzewodowy, z tego typu sieci korzystają np. smartfony. Nie ulega wątpliwości, że internet mobilny jest niezwykle komfortowy w użytkowaniu, co należy do jego największych zalet. Aby z niego korzystać, nie potrzebujesz doprowadzonej odpowiedniej infrastruktury, wystarczy jedynie właściwy odbiornik w domu, a także zainstalowany maszt BTS w promieniu kilku kilometrów od miejsca zamieszkania. Najczęściej internet mobilny opiera się o technologię LTE, czyli Long Term Evolution, śmiało do Polski wkracza w ostatnim czasie także 5G. Internet mobilny to gwarancja wysokiej prędkości transmisji danych. O dostępności tego rozwiązania dowiesz się ze strony operatora, jest ono możliwe na terenie niemal całego kraju. Minusem internetu mobilnego bywa zmniejszona przepustowość przy dużym nagromadzeniu użytkowników.

Internet ze światłowodu

To także jedno z hitowych rozwiązań, o których głośno w ostatnim czasie. Internet ze światłowodu swoje działanie gwarantuje poprzez przesył sygnału optycznego, dzięki czemu transmisja danych jest niesamowicie stabilna, a do tego bardzo szybka – zwykle są to rekordowe prędkości. Mało tego – jeśli stosujemy internet światłowodowy symetryczny, prędkości pobierania i wysyłania danych są na takim samym, wysokim poziomie. Ponadto przy internecie światłowodowym nie ma różnicy, ilu użytkowników w tym samym czasie korzysta z sieci. Należy jednak pamiętać, że technologia ta zazwyczaj dostępna jest tylko w dużych miastach.

Internet satelitarny

Warto wspomnieć o dość rzadko stosowanym rozwiązaniu, jakim jest internet satelitarny. Biorąc pod uwagę dzisiejsze standardy, zapewnia on umiarkowaną prędkość, można go jednak zainstalować we właściwie dowolnym miejscu – a więc nawet tam, gdzie zasięgu nie gwarantuje internet mobilny lub stacjonarny.

Internet domowy – jaki wybrać?

Ogólna odpowiedź na to, który internet domowy jest najlepszy, po prostu nie istnieje. Wszystko zależy bowiem m.in. od miejsca zamieszkania, dostępnych technologii, twojego budżetu oraz sposobu wykorzystania sieci. Obecnie najlepsze warunki użytkowe zapewnia internet mobilny oraz internet ze światłowodu i to te dwa rozwiązania powinno się brać pod uwagę w pierwszej kolejności. Dopiero jeśli nie możesz skorzystać z żadnego z nich, rozważ tradycyjny internet po kablu lub internet satelitarny. Pamiętaj – najlepszy internet domowy to ten, który spełnia wszystkie twoje wymagania i pozwala ci na pełne korzystanie z możliwości globalnej sieci www.